Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽLUTÉ VESTY

2. 1. 2019

Les Echos: „Žluté vesty" zrcadlí nerovnost, vládnoucí na celém světě!

 

Protesty „žlutých vest", které se odehrávají ve Francii, odrážejí hlubší procesy, které se vyskytují po celém světě, napsal autor článku v Les Echos.

Ilustrační foto

2. ledna 2019 - 11:04

 

Podle něj, po digitální revoluci a společenských změnách, které s ní souvisejí, lidé potřebují novou společenskou smlouvu a ani pravice, ani levice ji ještě nenabízí.


Demonstrace „žlutých vest" zapadají do tradic francouzské kultury s jejími revolucemi a protesty, psal paleoantropolog Pascal Picq ve svém článku pro Les Echos. Podle něj člověk nemusí být mudrc, který by předpověděl, co se stane po Brexitu a manipulacích s demokracií v zemích celého světa.
 
Takže ve Francii Jacques Chirac hovořil o sociální nerovnosti před 20 lety, pak se objevila digitální propast a pak environmentální problémy, ale vláda nic neudělala. V Británii se odehrál brexit, že lidé nadále nedůvěřují své vládě a dokonce méně – všemu evropskému.

 

Francie: Žluté vesty nebo revoluce, která zachvátí celou Evropu 

 

Autor článku popisuje experiment, v němž se dvěma testovaným přidělí částka a jeden z nich si může zvolit, jakou část peněz bude sdílet s druhým, a druhý může nabídku přijmout nebo odmítnout a nikdo z nich nic nezíská. Výsledky ukázaly, že v průměru druhý dostal od 35% do 45% částky, a pokud nabízejí méně, odmítl: namísto toho, aby první získal více a druhý méně, upřednostňovali možnost, kde první ztrácel více a spolu méně.
 
Lidé se shodují, že dostanou méně než ti, kteří je vedou, ale pod podmínkou, že se řídí pravidly hry, podotkl autor. Pokud se to nepodaří, lidé protestují a přicházejí populističtí politici. Lidé si často vybírají ty, kteří jsou podobní vládcům minulosti. Jako příklad Pascal Picq uvádí Putina a cary,  Si Ťin-pchinga a císaře, sultány a Erdogana, Orbana a vladaře, Trumpa a „velkého muže“, Theresa Mayovou zvláštní místo žen v britské historii. A ve Francii je podle něj Macron jako Napoleon.
 
Celý svět, podle autora článku, se snaží najít pro sebe novou budoucnost a současně pravicové i levicové síly nejsou schopny nabídnout řešení. Došlo k digitální revoluci a v této souvislosti by měla vzniknout nová společenská smlouva, píše Pascal Picq. Je překvapen, že na rozdíl od Adama Smitha a Karla Marxe, moderní sociologové a politici nebyli schopni předvídat vývoj událostí.
 
„Žluté vesty" - to nejsou chudí a nezaměstnaní. Pokud jde o příjmy, jsou těsně pod střední třídou, ale vzhledem k tomu, jak jsou sociální hranice rozmazané, se cítí odstrčeni. A toto rozostření se děje již více než deset let.

 
Ve Spojených státech byla personifikací tohoto procesu Kalifornie, ve které žije maximální počet miliardářů a chudých lidí. A to se neděje na žádost firem nebo Hollywoodu, ale kvůli radikálním socioekonomickým změnám.
 
Autor článku vítá volbu Macrona francouzským prezidentem: podle jeho názoru je schopen otevřít dveře lepší budoucnosti, i když autor připustil, že nebyl schopen ocenit sílu sociálních otřesů. Pascal Picq je jistý: celý svět se dívá na Francii a pokud se jí nepodaří tentokrát ukončit tuto nerozhodnou nerovnost, bude pochybovat o celé fázi lidské evoluce.

(kou, prvnizpravy.cz, lesechos.fr, foto: arch.)

 

 
 

 


Portrét


FotoalbumKontakt

OV KSČM Frýdek-Místek

Palackého 127

Frýdek-Místek

738 01

Administrátor webu :

webmaster2020@seznam.cz

Objednatel: KSČM

Zhotovitel: Kolektiv OV KSČM F-M

Mobil : 608 949 999

webmaster2020@seznam.cz

DEFCON


Počasí

Meteoradar

RevolverMaps


Mail list
Statistiky

Online: 18
Celkem: 979059
Měsíc: 21765
Den: 669