Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vladimír Iljič Lenin: Karel Marx (Stručný životopis a výklad marxismu)

8. 5. 2018

5. května si připomínáme 200 let od narození Karla Marxe - filozofa, ekonoma, novináře, ale hlavně revolucionáře a organizátora. Zveřejňujeme k tomuto výročí stať "Karel Marx - stručný životopis a výklad marxismu", kterou napsal těsně před vypuknutím 1. světové války a před ruským Říjnem Vladimír I. Lenin jako heslo do slovníku. Lenin, který časově a logicky leží mezi činností Marxe a Engelse a současným dějinným údobím, zde zvýrazňuje na Marxově životě a práci to, co považuje pro praxi revolucionáře za podstatné.

Marx s Engelsem položili organizační a vědecké základy pro hnutí revolučního proletariátu, které překonává omezenost měšťáckého myšlení a politické praxe. Charakteristický u nich je důraz na hmotné pojetí společenské skutečnosti (materialismus), a dynamicko-rozporné chápání světa (dialektika). To byly a stále jsou rysy pojetí světa nutného pro to, aby pracující masy revolučně-prakticky vstupovaly do dějin. Právě třída námezdních pracujících svým postavením je jediná schopná, aby revolučně překonala kapitalistický řád, který těží z jejich práce, a vybudovala novou společnost bez vykořisťování člověka člověkem - komunismus. Uskutečnění tohoto dějinného úkolu je povinností této třídy a strany komunistů, v kterou je v historických okamžicích zorganizován její předvoj. Dnes více než kdy dříve, jak kapitalistická třída přivádí svět na práh krizí, válečných a ekologických katastrof je potřeba studovat a prohlubovat marxismus-leninismus a uvádět ho do praxe. Přičemž nejde o to šermovat těmito pojmy bez pochopení, jak to dělají vrcholoví představitelé KSČM v médiích, ale o užití Marxovy teorie v praxi, v třídním přístupu ke společnosti při úsilí o její přeměnu.

(Poznámka KSM)

Další texty na webu KSM:

Bedřich Engels: Řeč nad hrobem Karla Marxe

Vladimír Iljič Lenin: Tři zdroje a součásti marxismu

 

KAREL MARX se narodil 5. května 1818 v Trevíru (porýnská provincie Pruska). Jeho otec byl advokát, žid, který v roce 1824 přestoupil na protestantství. Byla to rodina zámožná, vzdělaná, ale  . . . . . . . .
http://www.ksm.cz/literatura/vladimir-iljic-lenin-karel-marx-strucny-zivotopis-a-vyklad-marxismu.html