Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štvanice na prezidenta Madura pokračuje. USA vsadily na svržení vlády silou

12. 9. 2018

Západní média se nedávno zmínila o příčinách teroristického útoku na venezuelského prezidenta Madura v Caracasu, ve kterém byly použity drony, naplněné výbušninou, a pak na něj rychle zapomněly. Při útoku nebyl nikdo usmrcen, pouze několik vojáků ochranky bylo raněno. K útoku na prezidenta došlo 4. 8. 2018 při oslavě výročí vzniku Národní gardy. Teroristé vypustili dva rádiem řízené drony typu DJI M600. Jeden z dronu měl explodovat nad prezidentskou tribunou, druhý proti tribuně.

Teroristé nepočítali s tím, že služba prezidentské ochrany byla nedávno vybavena zařízením pro boj s drony. V důsledku rušení řídícího signálu se podařilo jeden dron vychýlit z plánované trajektorie, ten pak narazil do zdi bytovky, druhý dron explodoval ve vzduchu. Ochrana prezidenta reagovalo odvážně, prezidenta zakryla a odvedla ho na bezpečné místo.

Útok nebyl improvizovaný, ale pečlivě předem připravený.

Poměrně blízko od tribuny byl zadržen Juan Carlos Monasterios, bývalý seržant Národní gardy, agent CIA. Monasterios náleží do skupiny teroristů, dříve vedenou Oscarem Perezem, která se pokusila svrhnout prezidenta Madura již v lednu 2018. Perez byl při tom zlikvidován. Monasterios se rozhodl, že v boji bude pokračovat. Monasterios po svém zatčení uvedl jména čtyřiceti členů skupiny. Významnou úlohu mezi nimi sehrával bývalý poslanec Julio Borges, který emigroval do Kolumbie. Po zvolení Trumpa prezidentem ztratil Borges šance ucházet se o zvolení "demokratickým" prezidentem Venezuely. Nová administrativa se rozhodla, že volby nejsou to pravé pro změnu režimu ve Venezuele. Trumpova administrativa vsadila na silové řešení. Předmostím pro útok proti Venezuele se stala Kolumbie, pod vedením nového prezidenta Ivana Duqueho, který je ochoten splnit úlohu, kterou mu určil Bílý dům. O takovém postupu jednal i nový kolumbijský ministr zahraničí Carlos Holmes Trujillo s již uvedeným bývalým poslancem Juliem Borgesem. Jeden ze zadržených teroristů Juan Requesens sdělil po svém zadržení, že na žádost Borgese zajišťoval bezpečnost přesunů Monasteriose mezi Kolumbii a Venezuelou. Nácvik v řízení dronů byl prováděn v Kolumbii v provincii Norte de Santander. Za vraždu Madura měli teroristé slíbeno 50 milionů USD a asyl v USA. Operace byla po rozhodnutí CIA svěřena Kolumbijci Russoovi a venezuelskému podnikateli, žijícímu v Miami, Osmanovi Delgadovi Taboskymu.

Ve Venezuele byla po atentátu odhalena rozsáhlá síť opěrných bodů teroristů a získány důkazy o spolupráci USA a Kolumbie při přípravě svržení režimu ve Venezuele. Od počátku byl atentát připravován pod vedením CIA a FBI. Kolumbijská vláda se mohla rozhodnout podle svého. Bývalý prezident Juan Manuel Santos ještě několik dnů do svého odchodu z funkce tvrdil, že pád venezuelského režimu je blízko a bylo by dobré, aby k němu došlo již třeba zítra. Santos věděl, že poté, co se stala ředitelkou CIA Gina Haspelová, došlo v Bogotě k zesílení jejich aktivit. "Krvavá" Gina chtěla Trumpovi dokázat, že se v jejím jmenování do funkce nespletl. "Důvěryhodní" žurnalisté byli seznámení s přípravou útoku předem. (Připomeňme si, že BBC informovala o zřícení budovy číslo 7 v New Yorku, která nebyla zasažena letouny, předem)

Jaime Bayly z TV kanálu "Mega TV", sám prohlásil, že byl o útoku dronů na Madura předem informován. Po selhání atentátu Bayly neztratil optimismus. Uvedl: "Ať se Maduro připraví, protože moji přátelé jsou dostatečně kompetentní. Nyní se Maduro pouze polekal. Ale budou následovat i další akce." V jednom ze svých televizních vystoupení Bayly uvedl: "Myslíte, že vláda USA byla překvapena atentátem na Madura? Že jejich tajné služby nevěděly o tom atentátu?" Přímo se obrátil na prezidenta Madura s vyhrůžkou: "Jste špatně informován, nedoceňujete USA, věřte mně, že CIA o atentátu věděla a sama ho připravila. Já jsem si vždy přál a přeji si dosud, aby Maduro odešel tam, kde jsou již Fidel Castro a Hugo Chavéz."

Nenávist k Madurovi jede v americké propagandě naplno. Informační válka proti venezuelskému vedení, doprovázena diverzemi v mnoha městech a vesnicích je v plném rozmachu. Zatím se revoluce nevzdává.

K tlaku na Venezuelu dotlačily USA i vlády Brazílie, Argentiny a Ekvádoru. Příkazy k útokům na Venezuelu předává i generální tajemník "Organizace amerických států" Luis Almagro. Stejně tak i tak zvaná "Skupina Limy", ve které jsou Kolumbie, Peru, Mexiko, Guatemala, Honduras a Kanada.

Propaganda latinskoamerických médií vyjadřuje pochybnosti o loajalitě venezuelské armády prezidentu Madurovi. Média naznačují, že by mohl intervenovat i Pentagon, pokud by došlo ve Venezuele k humanitární katastrofě. Tu však připravuje světový imperialismus sám, jako celek. Zatím sankcemi na dodávky potravin a léků.

Algoritmus aktivit americké administrativy je jasný: žádná diplomacie, pouze vojenská síla může ukončit revoluci.

 

Nil Nikandrov

1. 9. 2018 www fondsk.ru

Překlad KK