Jdi na obsah Jdi na menu
 


KK – diskuse na 2. zasedání ÚV dne 12. května 2018

14. 5. 2018

 KK  –  diskuse na 2. zasedání ÚV dne 12. května 2018

 

Soudružky, soudruzi,

   Jen několik drobných, krátkých poznámek.

   Máme tři týdny po sjezdu, a že by vyvolal nějaký velký zájem veřejnosti, kromě povrchních komentářů médií, se říct nedá.

   Jeden z názorů na výsledek sjezdu, který jsem slyšel, je, že NEUBLÍŽIL STRANĚ;

stejně tak ale lze říct, že NIČEMU NEPOMOHL;

že nevyřešil příčiny neutěšeného stavu;

že se jimi ani příliš nezabýval;

že necítil velkou potřebu hledat důvody, PROČ jsme dosáhli historicky nejhoršího volebního výsledku v celých, bezmála stoletých, dějinách strany.

   Mnozí vytýkali soudruhu Filipovi nulovou sebereflexi. Že jako jediný z předsedů neúspěšných stran nedal funkci k dispozici (což je fakt!).

   Ale na sjezdu, který byl svolán právě v důsledku opakovaných volebních debaklů, projevila podobnou míru sebereflexe CELÁ STRANA – byť prostřednictvím svých delegátů – a troufám si tvrdit, že většinový názor členů a sympatizantů je jiný!

   A nyní, jako bychom chtěli říct: „SJEZD SKONČIL, ZAPOMEŇTE!“

   Chtěli jsme co nejlépe, dopadlo to jako vždycky.

   Ale počkejme, nesuďme předem – ti noví lidé ve vedení musí mít šanci. A přejme si s nimi, ať dokážou zastavit propad strany a vrátit ji ztracenou důvěru lidí!

   Často se i tady mluvilo o KŘIŽOVATKÁCH. Mnohokrát toto slovo zaznělo ve vystoupeních předsedy.

   Teď jde o to, zda těsní, velmi těsní vítězové, budou v sobotkovském stylu čistit prostor kolem sebe a zbavovat se oponentů, anebo ihned po sjezdu nabídli té druhé polovině ruku ke spolupráci a plně ji zakomponovali do další práce.

   Byl bych rád, aby zaznělo, jak bude využito potenciálu Josefa Skály, který – bezesporu – patřil spolu s Leo Luzarem k nejlépe vnímaným a hodnoceným účastníkům TV debat.

 Zbavovat se jeho a jemu podobných, kteří představují autentické komunistické křídlo, by bylo KRÁTKOZRAKÉ! A myslím, že by to ve straně i v nám nakloněných intelektuálních kruzích, nebylo přijímáno PŘÍZNIVĚ!

  •  

   A teď trochu k něčemu jinému. Na 11. zasedání ÚV před sjezdem jsme se usnesli, že ... pokud se hnutí ANO spolu s KSČM nezasadí o přijetí a prosazení zákona o zdanění tzv. církevních restitucí a bude-li prosazovat rozšiřování zahraničních vojenských misí Armády ČR, bude jednání o možné podpoře vlády ukončeno.

   Současně bylo vícekrát se vší vážností řečeno, že hlavním předmětem našich výhrad, je zahraniční a vojensko – bezpečnostní politika. Servilita, s jakou jsou přijímány rozhodnutí a kroky EU a NATO.

   Po vyhoštění ruských diplomatů v kauze Skripal (bez důkazů) a souhlasu s bombardováním Sýrie našimi „spojenci“, na základě údajného užití chemických zbraní vládními vojsky (opět bez důkazů), počátkem května podepsal ministr Babišova kabinetu Metnar v Markéši JMÉNEM TÉTO VLÁDY politickou deklaraci a akční plán euro - afrického dialogu o migraci a rozvoji pro léta 2018 – 2020. Tento dokument vyjadřuje podporu legální migraci Afričanů do EU. A ve výčtu by se dalo pokračovat!

   Tato vláda se - zdá se - nebude v ničem moc lišit od těch předcházejících, které jsme tak rádi, rozhodně a zásadově kritizovali. A docela ostražití bychom měli být, přes různé přísliby, i v sociální oblasti!

   Vzniká dojem, že naše výhrady jsou v běhu času stále stydlivější a opatrnější. A právě to je to, co našim členům i voličům NEJVÍCE VADÍ!

   Lidé sledují to chytračení už dlouhodoběji a zaregistrovali ho i v pondělním vyjádření předsedy Filipa v Událostech ČT. Hovořil o nejrůznějších podmínkách, jen ty nejzásadnější nezmínil.

   Vypadá to, jako bychom o tu podporu vládě STÁLI VÍC, NEŽ BABIŠ SAMOTNÝ!

   Vypadá to, jako bychom byli VELMI LACINÍ!

   Třeba je to jinak a zdání klame. Pak by to bylo dobré tady vysvětlit, že ten dojem je mylný, že postupujeme tvrdě nesmlouvavě a zásadově, že se nám nejedná o nějaká „korýtka“, ale o lidi a republiku.

   Podporovat vládu s takovou zahraniční politikou, by bylo SEBEVRAŽEDNÉ a přesvědčily se o tom i jiné komunistické strany v Západní Evropě!

                                           °°               °°               °°

A POSLEDNÍ POZNÁMKA:

   Je opravdu potěšitelné, kolik lidí zaznamenalo a oceňuje postoj a vyjádření poslance a místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny. Je až udivující kolik lidí shlédlo to jeho video „Já že se mám omlouvat?“, v němž reaguje na přihlouplou kritiku Jana Hamáčka.

   Není to zas tak špatné s českým národem, zdravý rozum a paměť ještě neztratil. Hlas lidu se dá zobecnit do věty: “Ten není posraný ani předem (preventivně), ani potom, když na něj někdo houkne – na rozdíl od státotvorného Hamáčka“.

   Tento typ lidí dnešní politika, v tom srabu, ve kterém se nachází, potřebuje. Tento typ lidí do svého čela, má-li se vzpamatovat, potřebuje jako sůl i KSČM!

   A názory, které v této věci pronesl na adresu Foldyny a Nočních vlků Jiří Dolejš, je třeba vnímat jako jeho soukromé, NIKOLIV JAKO NÁZOR STRANY!

   Děkuji!