Jdi na obsah Jdi na menu
 


CENTRUM SLOVANSKÉ KULTURY V DONĚCKU

16. 7. 2018

V Doněcku nepobývám při svých cestách na Donbas nikdy tak dlouho, takže jsem se do Centra slovanské kultury dostal poprvé až letos. Jeli jsme tam spolu se spisovatelkou Lianou Musatovou, která tam kdysi pracovala. Centrum se nachází v Leninském obvodu Doněcku v parku Slovanské kultury a písemnictví. Park byl založen roku 1931, v roce 2012 byl zrekonstruován. Nachází se v něm také pomník Cyrila a Metoděje (2011), chrám sv.Petra a Fevronie (2016), památník Obětem fašismu (1965), památník vojákům-čekistům, pamětní kámen členkám ilegální organizace, fontány, zvon, dětské hřiště, herní komplex Pohádkové království.

 

Liana mě seznámila s paní ředitelkou, která mě vyprávěla o historii této budovy. Budova dnešního Centra byla postavena v roce 1929. Sídlil zde Klub V.I.Lenina, Dům kultury V.I.Lenina (později přejmenován na DK Metallurgů). Za okupace byla budova součástí koncentračního tábora, kde bylo vězněno 25 000 sovětských zajatců. Oběti byly pohřbívány v parku. Po válce byla nedaleko hrobů obětí navršena výšina a na ní postaven v roce 1965 pomník Obětem fašismu s věčným ohněm. Jednou z obětí byl ukrajinský sovětský spisovatel Jakov Kačura, kterého upomíná pamětní deska na budově. Po 2.světové válce byla budova v roce 1955 opravena. Velká rekonstrukce proběhla v letech 2008-2012, budova poté přijala název Centrum slovanské kultury. V roce 2014 byla budova i park ostřelovány Ukrajinci. Budova byla poškozena několika zásahy (vchod, fasáda, střecha), na některých místech jsou zásahy dodnes patrné. Centrum nepřerušilo činnost, umělecké kroužky včetně dětských dál pracovaly.

Po výkladu jsme se vydali na prohlídku rozsáhlého Centra. Obdivoval jsem obrovský kinosál pro 1200 diváků, přednáškový sál, zimní sál pro taneční večery, knihovnu a baletní studio. V Centru se nachází celkem 25 sálů pro různé kroužky. V Centru pracuje celkem 18 uměleckých kolektivů, které navštěvuje celkem 1300 zájemců od 4 do 40 let- děti, mládež, studenti i dospělí. Z tanečních souborů jsou to soubory Zarnica (lidový tanec, tři věkové kategorie), Zarevo, Vizavi, Real Dance (klasický tanec), Kaleidoskop (moderní tanec). Dále zde působí folklórní pěvecký sbor Promiň, chór veteránů, orchestr dechových nástrojů, kreslířské studio, fotoklub Objektiv. Soubory vyjíždějí i do Ruska a Abcházie. V Centru se konají různá fóra a studijní setkání. Centrum slovanské kultury pořádá i oslavy velkých svátků, jako jsou Den města, velikonoce, vánoce, Den vítězství aj.

Měli jsme možnost zhlédnout nácvik písní folklórního pěveckého sboru Promiň. Členové souboru nás pěkně přivítali a zazpívali nám dvě krásné písně. Byli potěšeni návštěvou z České republiky. Příjemně bylo i na nácviku tanců dětského tanečního souboru Zarnička. Malé děti (v souboru je i několik chlapců) se snažily jistě nejen před návštěvou z ČR. Po skončení nácviku jsem se jako už mnohokrát ocitl v sevření dětí i jejich rodičů a jejich otázek. I zde měli všichni radost z návštěvy z ČR. Byli potěšeni i tím, že o nich napíši článek. Nakonec jsme v kinosále zhlédli nácvik programu na blížící se slavnost. Viděli jsme části vystoupení několika uměleckých kolektivů. V Centru slovanské kultury se mi moc líbilo, jeho činnost je opravdu velmi bohatá.