Jdi na obsah Jdi na menu
 


BESEDA O ŽIVOTĚ V LIDOVÝCH REPUBLIKÁCH DONBASU V OSTRAVĚ

6. 10. 2018
V pondělí 24.9.2018 se konala v budově MV KSČM v Ostravě beseda o Donbasu. Pořádal ji MV KSČM ve spolupráci s Česko-ruskou společností a MLOKem. Podělit se s posluchači se svými zážitky z cest do lidových republik Donbasu přišli předseda Společnosti přátel Luganské lidové republiky a Doněcké lidové republiky (dále Společnost) Jaromír Vašek a člen výboru Společnosti Ctirad Musil.

 

Na panelech a na stolech si mohli přítomní prohlédnout výstavu fotografií z Donbasu, která putuje po českých městech, a seznam a fotografie všech dětí, zabitých v této válce.

Na úvod besedy přítomné rozehřála píseň Společně vesele kráčet (rusky: Vmestě veselo šagať) v podání Ani Jaskulské (7.třída) a dětí ze školního tábora Neposedové naší družební 13.ZŠ Naděžda v Alčevsku (LLR).

Jaromír Vašek přiblížil posluchačům činnost Společnosti, svou jarní cestu do lidových republik, přítomnost delegace Společnosti v LLR v květnu t.r. a založení a činnost Českého kulturního centra Julia Fučíka v Lugansku. Zmínil se i o svých návštěvách škol a letních táborů i o nejrůznějších setkáních. Vašek komentoval své fotografie a videa z Donbasu, zejména ze svých návštěv frontových vesnic v DLR Spartaku, Trudovského, Alexandrovky a Zajceva. Vyprávěl nejen o těžkém životě obyvatel u fronty, ale i o svých návštěvách škol v Alexandrovce a Nikitovce, kde nehledě na pokračující ostřelování ze strany Ukrajiny (včetně ostřelování škol a dětí ve školním autobusu) probíhá normální výuka, děti se baví, zpívají, tančí, sportují a věnují se svým zájmům v nejrůznějších kroužcích. Přítomné Vašek seznámil i se žáky a učiteli družební 13.ZŠ v Alčevsku, ve které byla v květnu hostem i delegace Společnosti. Žáci členům delegace předvedli nádherný program ke Dni vítězství. Vašek neopomněl představit i Bohdanku Něščeret-Doču (7.třída 13.ZŠ), čestnou členku brigády Prizrak Alexeje Mozgového, neohroženou vlastenku, píšící básně o válce na Donbasu (její básně vyšly i v češtině ve slovanském almanachu Hej, Slované a v příloze Haló novin LUKu). Nedávno začala psát i prózu, první povídka se týká jejího přátelství s bývalým velitelem Prizraku Alexejem Mozgovým. Vašek ukázal přítomným fotografie z návštěvy delegace Společnosti u Bohdanky.

Po zodpovězení mnoha dotazů přišlo na řadu překvapení-přímé spojení po Skypu s Bohdankou. Bohdanka se představila, pozdravila přítomné, pověděla o své činnosti a o škole, přednesla své dvě básničky, přečetla část své povídky a zodpověděla na dotazy. Přítomní byli překvapeni a potěšeni, Bohdance zatleskali a popřáli mnoho zdaru a hlavně mír na Donbasu.

Ctirad Musil objasnil posluchačům historický vývoj území Donbasu, příčiny a průběh Majdanu v roce 2014 v Kyjevě, převratu a občanské války. Neopomněl se zmínit o tragických událostech v Oděse 2.5.2014 a o formování odporu proti ukrajinskému fašismu v lidových republikách. Zmínil se o svých cestách na Donbas, návštěvě frontové linie v LLR, o svých setkáních a rozhovorech s nejrůznějšími lidmi. Vysvětlil nejrůznější názory místních lidí na současnou situaci a jejich přání. Ctirad si všímal i ekonomické a politické situace v lidových republikách. Na fotografiích ukázal obchody plné zboží, nejrůznější místní výrobky, reklamy, státní obchody a trhy. Zodpověděl i na mnohé dotazy.

Děkuji předsedovi MV KSČM ing. Martinu Juroškovi, tajemníku MV Janu Havelkovi, předsedovi ostravské pobočky Česko-ruské společnosti Karlu Šestákovi a členu pobočky Viktoru Dinkovovi za poskytnutí prostor a za zorganizování této besedy, která se konala v klidné a přátelské atmosféře.

 

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR

 
 

 


Portrét


FotoalbumKontakt

OV KSČM Frýdek-Místek

Palackého 127

Frýdek-Místek

738 01

Administrátor webu :

webmaster2020@seznam.cz

Objednatel: KSČM

Zhotovitel: Kolektiv OV KSČM F-M

Mobil : 608 949 999

webmaster2020@seznam.cz

DEFCON


Počasí

Meteoradar

RevolverMaps


Mail list
Statistiky

Online: 8
Celkem: 979013
Měsíc: 21765
Den: 678