Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše o cestování

 

Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na červené (nejrizikovější), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené.

Po návratu z červených států se cestovatel musí buď prokázat negativním PCR testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu. U žlutých a zelených států tato povinnost odpadá, mají ji jen turisté ze žlutých států směřující do Česka. Pozor – to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže pod infografikou.

Cestování podle semaforu.

Rakousko
Rakousko se českým občanůn naplno otevřelo 5. června 2020. K cestě do země pod Alpami tak už nepotřebují ani vážný důvod, ani negativní test na koronavirus. Bez toho se obejdou i při návratu do Česka. Rakouskem mohou Češi také volně projíždět do třetích zemí. Rakušané zrušili 4. června soustavné kontroly na všech svých hranicích s výjimkou Itálie.

Německo
Do Německa mohou Češi až do poloviny června cestovat pouze s vážným důvodem, který musejí schválit místní policisté. Od 5. června se alespoň nemusejí při návratu prokázat negativním testem na koronavirus nebo zamířit do karantény. Pro turisty je země zatím zavřená, a to platí i pro tranzit do třetích zemí. Vlaky a autobusy přes hranice ale už pomalu začínají jezdit doprava a kontroly na hranicích jsou jen namátkové.

Hranice by se měly naplno otevřít 15. června. Německo je z pohledu ministerstva zahraničních věcí zemí s nízkou mírou rizika, takže pro české cestovatele nebude nutný ani test na koronavirus, ani karanténa.

Polsko
Češi jsou ochotni a připraveni otevřít hranice s Polskem bez omezení, Varšava však zatím žádný termín neslíbila. Zatím až do 12. června ponechává v platnosti stávající omezení, která prakticky zamezují vstup na území Polska všem cizincům, a to včetně tranzitu do třetích zemí. Výjimku mají pouze rodinní příslušníci Poláků, studenti, řidiči kamionů a pendleři.

Slovensko
Bývalý federální partner se může pochlubit prakticky nejnižším počtem případů nákazy koronavirem v Evropě. Proto se také zdráhá otevřít své hranice vnějšímu, více infekčnímu světu. Češi získali po dohodě premiérů výjimku, slovenské hranice se pro ně naplno otevřely již 4. června. Cestování na Slovensko (nebo tranzit přes něj) by tak mělo být stejně snadné a bezproblémové jako před pandemií, postupně se obnovují i pravidelné vlakové a autobusové linky.

Maďarsko
Také Maďarsko zařadila česká vláda na seznam bezpečných zemí. Od 5. června jsou pro Čechy maďarské hranice otevřené. Díky sjednané výjimce mohou čeští turisté do Maďarska (a přes něj) cestovat volně, aniž by se museli při příjezdu či při návratu prokazovat negativním testem na koronavirus.

Chorvatsko
Dovolená v Chorvatsku nemusí být ani letos pouhým snem. Už v květnu stačilo k cestě do Chorvatska potvrzení o zajištěném ubytování nebo pronájmu lodi. Tranzit přes Rakousko a Slovinsko je bezproblémový.

Čeští turisté pouze musejí na hranicích udat své kontaktní údaje. Pokud na sobě zpozorují některé z příznaků covid-19, měli by neprodleně kontaktovat lékaře. Zdraví jedinci se obejdou bez negativního testu na koronavirus jak po příjezdu do Chorvatska, tak po návratu do Česka. V případě tranzitu jej nevyžadují ani Slovinci a Rakušané.

Itálie
Země, která patřila mezi první a nejvíce postižené v Evropě, patří nyní díky příznivému epidemiologickému vývoji mezi středně rizikové. To znamená, že Češi se při cestě na dovolenou do Itálie obejdou bez negativního testu na koronavirus či karantény.

Italská vláda překvapila plánem na úplné otevření hranic pro turisty již od 3. června. Ve stejnou dobu také končí omezení cestování mezi italskými regiony i povinnost nastoupit po příjezdu do karantény.

Řecko
Řecko je z pohledu českého ministerstva zahraničních věcí bezpečnou zemí. Turistům se bude otevírat ve dvou krocích – v polovině června, kdy oficiálně začne letní sezóna, a na začátku července, kdy budou povoleny lety do turistických letovisek. Do té doby platí pro Čechy povinnost servat po vstupu na řecké území v 14denní karanténě.

Slovinsko
Vláda v Lublani původně jako první v Evropě oznámila plné otevření hranic, záhy ale svůj krok přehodnotila a začala vyjednávat s jednotlivými zeměmi separátně. Pro české turisty je zatím Slovinsko zapovězené, mohou však zemí bez problémů projet například do Chorvatska.

Španělsko
Pandemií těžce zkoušené Španělsko nyní patří na seznamu české vlády mezi oranžové státy se střední mírou rizika. Čeští turisté se díky tomu nemusejí při návratu prokazovat negativním testem na koronavirus. V zemi však dosud platí nouzový stav a Madrid zatím nestanovil přesný termín otevírání hranic. Pravděpodobně by se tak mělo stát na začátku července.

Spojené království
Spojené království patří podle ministerstva zahraničí mezi státy s vysokou mírou rizika. Pro Čechy tak pro návratu platí povinnost podrobit se testu na koronavirus, nebo zamířit do 14denní karantény. Londýn přitom své hranice turistům během epidemie neuzavřel.