Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zapomenuté výročí

Zapomenuté výročí

Jan Keller

   Do série výročí, která si téměř nonstop připomínáme, se bohužel nevešlo to, jež připadá na dnešní den. Je tomu dnes přesně deset let,

kdy Barack Obama uznal zbytečnost výstavby amerického radaru v Brdech a zastavil veškerá jednání o něm.

   Ukončily se tím déle než rok trvající intenzivní protesty veřejnosti proti výstavbě tohoto zařízení na našem území. Smlouvu o umístění radaru podepsal v červenci 2008 za Českou republiku ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V zájmu pravdy je však třeba připomenout, že o radaru se podle některých zdrojů začalo poprvé mluvit už za menšinové vlády ČSSD na přelomu let 2000 a 2001.

   Po podepsání smlouvy se rozjela intenzivní kampaň vlády Mirka Topolánka ve prospěch radaru. Dezinformacemi, vyloženými neprav-dami a falešnými zprávami se přitom nešetřilo. Veřejnosti se střídavě tvrdilo, že nás radar má chránit před raketami vypálenými ze severní Koreje, z Iránu či z dalších, blíže nespecifikovaných míst v poušti.

   Podle tehdejších informací ze Schwarzenbergova ministerstva zahraničních věcí měl protiraketový deštník v Evropě ochránit téměř polovinu světa, a to před zeměmi, které neměly technické prostředky tuto polovinu světa ohrozit. Saša Vondra děsil občany vizemi, ve kterých se mu již rýsoval nad Prahou atomový hřib. O tom, že by pohromou pro Prahu mohl být hřib v jiné podobě, se tehdy ještě neuvažovalo. 

   Tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová využila svého jedinečného talentu a na oslavu radaru nazpívala neobyčejně inteligentní písničku.

   Aby zlomila odpor místních starostů, navrhla vláda ústy svého předsedy oplátkou za radar investovat do rozvoje brdských obcí jednu a čtvrt miliardy korun. Tento slib nebyl nikdy splněn, stejně tak jako se nesplnily hrozby, které ministři Topolánkovy vlády na naši zemi v případě odmítnutí radaru sesílali.

   Z vojenského hlediska je kauza radaru dnes již zapomenutou kuriózní epizodou. Chceme-li se však vážně věnovat odhalování dezinformací, měli bychom pozorně analyzovat tehdejší veřejná vystoupení premiéra Topolánka a členů jeho vlády. Tak modelový příklad manipulace s veřejností pomocí polopravd a nepravd najdeme jinde jen stěží.