Jdi na obsah Jdi na menu
 


TRUMP VOLAL PUTINOVI

Zprávy

 

Trump Putinovi: Chceme pomoci Venezuelanům, ale vy nám překážíte!

Trump Putinovi: Chceme pomoci Venezuelanům, ale vy nám překážíte!

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin v pátek spolu hovořili více než hodinu a diskutovali o možnosti nové jaderné dohody, severokorejské denuklearizaci, Ukrajině a politické situaci ve Venezuele.

Donald Trump a Vladimir Putin
4. května 2019 - 03:20

 

„Měl jsme dlouhý a velmi dobrý rozhovor s ruským prezidentem Putinem," napsal Trump na Twitteru, informoval, že diskutovali o obchodu, Venezuele, Ukrajině, Severní Koreji, jaderných zbraních a výsledku vyšetřování komise Roberta Muellera o ruském zásahování do amerických voleb v roce 2016.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová řekla novinářům, šlo o „celkově pozitivní konverzací“.

Sandersová uvedla, že oba státníci, kteří spolu naposledy neformálně hovořili na večeři světových vůdců v Buenos Aires 1. prosince, stručně hovořili o zprávě Muellerovy komise, která došla k závěru, že Trump neměl s Ruskem během své prezidentské kampaně v roce 2016 žádné dohody.

Diskuse o Muellerově zprávě byla v podstatě o tom, že vyšetřování je u konce a nedošlo k žádné dohodě, jsem si jistá, že oba vůdci si byli velmi dobře vědomi už dlouho předtím takového výsledku, ještě než se uskutečnil tento telefonický hovorní," řekla Sandersová.

Oba lídři ve svém prohlášení uvedli a zdůraznili, že výzvu k rozhovoru inicioval Washington. Oba se dohodli na udržování kontaktů na různých úrovních a vyjádřili spokojenost s „obchodním a konstruktivním charakterem“ konverzace.
 

Venezuela
Spojené státy jsou znepokojeny ruskou vojenskou přítomností ve Venezuele v době, kdy Washington chce, aby venezuelský prezident Nicolás Maduro opustil svůj úřad, řekl Trump Putinovi a dodal. že „Spojené státy stojí za venezuelským lidem" a zdůraznil, že chce dodat do Venezuely humanitární pomoc ze Spojených států,“ potvrdila mluvčí Bílého domu.

Putin odpověděl Trumpovi, že jakékoli vnější zásahy do vnitřního chodu Venezuely podkopávají vyhlídky na politický konec krize, uvedl Kreml.

Nová smlouva START
Sandersová dále informovala novináře, že Trump a Putin hovořili o možnosti nové multilaterální jaderné dohody mezi Spojenými státy, Ruskem a Čínou, nebo rozšíření současné americko-ruské strategické jaderné smlouvy.

Neřekla, o které smlouvě o kontrole zbraní Trump a Putin hovořili, ale ruská státní tisková agentura TASS uvedla, že hovořili o smlouvě New START, která byla poslední smlouvou o kontrole zbrojení mezi USA a Ruskem.

Smlouva New START z roku 2011 vyprší v únoru 2021, ale může být prodloužena o pět let, pokud se obě strany dohodnou. Bez dohody by mohlo být těžší odhadnout vzájemné úmysly, tvrdí obhájci kontroly zbraní.

Smlouva New START vyžadovala, aby Spojené státy a Rusko snížily své nasazení strategických jaderných hlavic pod 1 500, což je nejnižší úroveň za několik desetiletí, a systémy omezování dodávek - rakety na zemi a na ponorkách a bombardéry schopné jaderných zbraní.

Zahrnuje také rozsáhlá opatření v oblasti transparentnosti, která vyžadují, aby každá strana umožnila ostatním každoročně provádět 10 kontrol strategických jaderných základen; nejpozději 48 hodin před tím, než nové rakety, na které se vztahuje smlouva, opustí své továrny; a poskytnou oznámení před vypuštěním balistických raket.

Trump nazval smlouvu New START "špatnou dohodou" a "jednostrannou".

„Diskutovali o jaderné dohodě, nové i rozšířené, a o možnosti konverzace s Čínou," řekla Sandersová.
Kreml řekl, že obě strany potvrdily, že mají v úmyslu "aktivovat dialog v různých oblastech, včetně strategické bezpečnosti".

Ukrajina
Sandersová potvrdila, že oba vůdci také diskutovali o Ukrajině.
 
Putin řekl Trumpovi, že doufá, že nové ukrajinské vedení bude plnit Minské dohody, které jsou rozhodující pro řešení vnitřního ukrajinského konfliktu, napsal Kreml.


Severní Korea
Trump také vznesl otázku, jak přimět Severní Koreu, aby odstranila své jaderné zbraně a programy balistických raket.
 
Sandersová informovala, že Trump několikrát zmínil „potřebu a významu Ruska zintenzivnit a nadále vyvíjet tlak na Severní Koreu, aby denuklearizovala“. Kreml řekl, že oba vůdci zdůraznili potřebu pokračovat v denuklearizaci regionu.
 
Vladimir Putin informoval Donalda Trumpa o klíčových výsledcích jeho schůzky 25.dubna ve Vladivostoku s předsedou Komise pro státní záležitosti KĽDR Kim Čong-unem a zdůraznil, že dobré plnění závazků Pchjongjangu by mělo být doprovázeno vzájemnými kroky ke zmírnění tlaku na Severní Koreu.

(rp,prvnizpravy.cz,aljazeera.com.kremlin.ru,foto:arch.)