Jdi na obsah Jdi na menu
 


KDO JE PACHATEL PLYNOVÝCH ÚTOKŮ

Pochybnosti nad plynem v Dúmá se vrší 

(Petr Schnur, 11.2.2020, Právo)
Hannover Newyorské sídlo OSN se nedávno stalo dějištěm brizantní události, jež unikla pozornosti těch, kteří se již devátým rokem podporou „umírněných“ rebelů“ starají o právo a demokracii pro syrský lid.
Ian Henderson, bývalý člen a hlavní inspektor Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), který se podílel na vyšetřování údajného použití chlóru a nervového plynu v syrském městě Dúmá z dubna 2018, potvrdil před Radou bezpečnosti ve svém auditu, že konečnou zprávu organizace z údajného místa činu vedení OPCW zmanipulovalo tak, aby z útoku mohla být obviněna syrská armáda.
Nestoudná manipulace?
V této souvislosti stojí za připomenutí letité zkušenosti s americkými „červenými liniemi“ od Kosova přes Irák až po Sýrii, s politickými fake news, které měly morálně legitimovat vojenské intervence. A tak později vešlo ve známost, že v Kosovu neexistovaly koncentrační tábory, masové hroby albánských civilistů, ba ani údajná operace Podkova na deportace statisíců kosovských Albánců, v Iráku zase nebyly chemické zbraně a v Libyi bombardování civilního obyvatelstva tamní armádou.
Podle Hendersona autoři závěrečné zprávy ignorovali poznatky, fakta, údaje a analýzy, které nehrály do karet tvrzení, že za útokem stojí syrský prezident Bašár Asad. Šlo o výsledky analýz v oblastech chemickotoxikologické a balistické plus výpovědi svědků. I původní zpráva vyšetřovacího týmu obsahovala pochybnost, zda se o chemický útok vůbec jednalo.
Henderson upozornil, že s velkou pravděpodobností kanystry nebyly svrženy shora, ale byly umístěny ručně.
V tomto případě by „autorské právo“ mohlo náležet pouze džihádistům nebo Bílým přilbám, organizaci působící přímo v terénu, často poblíž front, a podporované Západem, především USA. A toxikologická část zprávy pochybovala o chlóru jako takovém; jiná chemická substance se neprokázala. Zarážející na celé věci je, že Hendersonova výpověď před RB OSN neuhodila nečekaně jako blesk z nebe. První zprávy o manipulaci se díky jednomu whistelblowerovi z řad OPCW dostaly na veřejnost už v říjnu minulého roku.
Krátce nato, v listopadu, uveřejnily WikiLeaks e-mail dalšího účastníka tehdejší dúmáské mise protestujícího u vedení organizace proti manipulaci vyšetřovací zprávy.
Za současné situace v provincii Idlíb, posledním džihádistickém hnízdě v Sýrii, kde syrská armáda zahájila ofenzivu a kam nyní Turecko vpadlo se svou armádou, se opět vynořily Bílé přilby. A tam, kde se objeví, lze očekávat nový „chemický útok“, samozřejmě vládních jednotek.
Ten vždy přišel jaksi nesmyslně buď v okamžiku úspěšné syrské ofenzivy, nebo tehdy, když z Washingtonu zazněl hlas, že USA netrvají na svržení prezidenta Asada – nejnověji z úst Jamese Jeffreyho, zvláštního pověřence pro Sýrii.
Zda budeme svědky nové chemické kauzy, záleží na Erdoganových úmyslech a cílech v Idlíbu.
Přítomnost tureckých vojáků může chemické inscenaci zabránit, nebo ji vyprovokovat, podle toho, zda má některý z regionálních nebo globálních aktérů zájem na eskalaci situace.