Jdi na obsah Jdi na menu
 


JSEM VE STRANĚ SOUDRUHŮ?

Jsem ve straně soudruhů?

 Je to či není kacířská otázka mezi členy KSČM? Osobně si myslím, že ne! K nám patří otevřenost.

A proč ne?  Nejdříve něco o etymologiii, výzmamu slova soudruh. Při nahlédnutí do wikipedie vyskočí-Slovo je slovanského původu a znamenalo nejprve společník, druh ve společné věci.

Ano, právě to byl pro mě důvod členství, vnímal  jsem to tak, že jsem ve skupině lidí, kteří kopou za společnou věc, pomáhají si a mají jasný cíl v socialistické a sociálně spravedlivé společnosti. S tím samozřejmě souvisí jistý stupeň rovnostářství. Jistě nemusíme všichni mít stejný oběd a stejné auto, ale jiné starosti má velkopodnikatel a jiné skladník. Jiné ten co jezdí v mercedesu, a jiné ten, co neustále spravuje ojetinu. Tito si  jistě moc rozumět nebudou, a vlastě ani nemohou. Každý má jiné starosti, jiný životní styl, jiné zájmy a jiný společenský cíl.

Proč to píšu? Píšu to proto, že jsem se jako člen ÚV KSČM zúčastnil v sobotu 14.9.2019 zasedání výboru.

Současná situace ve straně mě již dlouho nenechává v klidu. Prohry v posledních volbách nevnímám  jako vítězství. Ono to lhaní či přemalovávání pravdy stejně dlouho nevydrží. To už nám ukazuje historie. Josef Goebels taky stále pouštěl do rádia zprávy o vítězstvích německých armád, a najednou byla Rudá armáda v Berlíně.

Prohry nelze vydávat za vítěství. Čísla jsou přeci jasná. O důvodech bychom se měli vážně bavit. Měli bychom se bavit o zodpovědnosti. Největší zodpovědnost mají nejvyšší funkcionáři, ti, kteří utvářejí politiku a tu pak následně předkládají veřejnosti. Nyní něco vedení dělá špatně. A svalovat vinu na řadové členy? Tak to by bylo hodně a hodně ubohé.

V návrhové komisi jsem navrhl, aby se hlasovalo o progresivních odvodech členů strany. Není žádným tajemstvím, že někteří funkcionáři mají statisícové příjmy. Neví se však přesně, jaké příjmy  naši soudruzi mají z politiky a z podnikání. To je třeba požadovat. Příjmy z politiky mají díky straně, tam by je měli vracet. Z příjmů dalších se platí členské příspěvky. Straně se však příjmy zmenšují, jednak přirozenou cestou úbytku členů, dále se k tomu přidají zmenšené příjmy za zastupitelské posty, a máme zde výrazný finanční propad příjmů. Z tohoto důvodu jsem opětovně navrhl progresivní odvody. Progresivní pro mě znamená, že podle schválené tabulky se budou odvádět  odvody do stranické pokladny. Čím více bereš , tím více odvedeš. Jasné a komunisticky spravedlivé. Náš zastupitel není ve funkci za sebe, ale pro ostatní a díky ostatním, co jej do funkcce zvolili. Ouha. Již v návrhové komisi jsem vycítil rozpaky a odpor dávat o tomto hlasovat.  Trval jsem na tom, a tak se hlasovalo. Jak to dopadlo?

Ze 63 hlasujících bylo 19 PRO můj návrh, Hlasoval pro něj i předseda Filip. Co z toho vyplývá?

Že již i předseda si uvědomuje, že je neudržitelné, aby ve straně fungovalo to, co zavedl Mirek Topolánek - stejné daně pro všechny. Spravedlnost? NE. Ono totiž těm hodně vydělávajícím zůstává stále víc. Dále se ukazuje, že většina členů ÚV má z nějakého důvodu problém odhlasovat progresivní odvody! Důvod?  Nevím, možná neochota změn? Nedostatek přemýšlení o věci? Obava o svůj příjem? U každého možná něco. 

 

Závěr. Pro mě to bylo referendum o mentálním a názorovém postoji zásadního orgánu strany,  strany, ve které jsem od jejího založení. Bylo to pro mě zjištění, že některé členy ÚV přestávám mít chuť oslovovat slovem Soudruh. Ono totiž nestačí jen mít stejnou členskou legitimaci, ale důležitější je stejný směr a cíl. Důležité je nebýt pokrytcem. Tím se právě naše strana musí lišit od těch nenažraných  a pokryteckých stran establišmentu, kteří naši zem vedou do krize.

 

 

Člen ÚV KSČM Josef Švarcbek