Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK TO ZAČALO VE VENEZUELE

Venezuela vyhrála demokracii, teď bojuje o ekonomiku

Autor: Václav Umlauf - Zveřejněno 02.12.2017 20:40 - (5551 Návštěv)

Madurova vojenská skupina se rozhodla v zásadní krizi důvěry v systém chávismu, že poslední slovo bude mít lid. A lid to pochopil a své slovo také řekl. Rozvrat země se asi konat nebude, protože Čína i Rusko začaly se silnou ekonomickou pomocí.


O Venezuele se najednou po demokratických volbách přestalo mluvit. V oficiální výrobně zpravodajských lží platí, že o čem se na Západě schválně nemluví, to jistě představuje velmi důležitý fakt. Připomeňme dva důležité články o této zemi.

Oba články celkem věrně ukázaly základní problémy této socialistické země, kterou chce USA vytunelovat a zničit po úspěšně provedené akci s Brazílií. Problémem pro USA ovšem byly říjnové vládní volby, které doopravdy ukončily vládní krizi v zemi. Předcházely jim rozsáhlé vládní konzultace a pečlivá příprava voleb, které byly pod mezinárodním dohledem. Takže výsledky: Madurova Sjednocená socialistická strana Venezuely (PSUV) a její spojenci vyhráli 18 ze 23 provincií.

Vláda začala dialog s opozicí, na kterém zásadně trvala i církev. Takže čtyři noví pravicoví guvernéři z Acción Democratica hned po volbách navštívili prezidenta Maduru a začali dialog. Pravicová koalice (Mesa de Unidad Democratica, MUD) zásadně neuspěla. Západ nemá po vítězství socialismu v této zemi o čem mluvit. Proto je třeba přistoupit k plánu B. Tím je ekonomické ničení země.

Vojáci a ekonomika

Chávismus získal masy, což je pochopitelné, protože chudí na socialismu vydělají vždy, pokud je kombinovaný s tržním hospodářstvím mimo neoliberalsimus. Byl splněn klíčový program výstavby dotovaných bytů, ve všech regionech se zlepšila základní infrastruktura, byly postaveny nové školy, zdravotnická zařízení. Problémem ovšem byl pokles ceny ropy o polovinu a dvojí ekonomika země, která jede na US-dolar a na interní přídělový systém. Vláda se jen o chloupek vyhnula bankrotu, když Rusové odepsali svou dluhovou pohledávku . Toto nebyl jediný případ odpuštění dluhu. Viz náš článek z roku 2014 pod názvem Rusko provádí nový Marshallův plán. Teď se píše rok 2017 a všechny tyto oddlužené země považují Rusko za svého spolehlivého spojence, na rozdíl od tunelujícího Západu. Stejně prohrály USA svůj boj o Kubu, viz článek Rusko a USA bojuje o Kubu. Zkrátka, národní korporátní fašismus má jiné zájmy než globální korporátní fašismus. Ten druhý už neumí myslet dlouhodobě strategicky, protože je iracionálně nenažraný a chamtivý. Proto musí mít všechno a zuří, když to nedostane hned. Pak nastupují barevné revoluce a proxy-války čtvrtého druhu.

S&P Global Ratings pomohly Venezuele naprosto neoliberálně do hrobu, když dluhopisy na rok 2019
stouply o 0,25 bodů a dluhopisy splatné v roce 2024 dokonce o 2,25 bodů, což je celkem 10% přirážka proti původnímu závazku. Je zajímavé, jak by dopadla USA se svým dluhem, kdyby se jí měřilo stejným metrem jako Venezuele. Rusko odložilo splátku 3,15 miliard dolarů na 10 let a Rosněft udělal privátní dohodu o svých šesti miliardách půjčených na obnovu rafinerií a těžby ropy. Podobnou pozici zaujala i Čína jako další velký věřitel a investuje do zdejšího průmyslu. Na to konto Venezuela ihned odpustila 100 miliónů dolarů půjčky Portoriku, které chtějí neoliberální fašističtí trumpetisté vytunelovat mnohem efektivněji než hurikán. Viz náš článek Je Portoriko etnicky čištěno v zájmu superbohatých? V nouzi poznáš přítele. Číňané a Rusové už nemají zájem na další rozbité a vytunelované zemi v Jižní Americe, která navíc vlastní největší zásoby ropy na tomto kontinentě.

Tichá válka v zemi

Maduro potřebuje zásadní pomoc odborníků ve dvou základních věcech - ukončení násilí v zemi, která je jednou z nebezpečnějších na světě a ukončení dolaru jako domácí měny. To první teď může provést s armádou, která dostala díky volbám silný demokratický mandát. V zemi řádí milice placené ze zahraničí a místními war-lords, což jsou hlavně nejbohatší velkostatkáři a podnikatelé. Teror proti civilistům kumuloval před volbami, aby střední třída volila proamerickou politiku. S tím je konec a ceny ropy také nenahrávají střední třídě, vinou propadu zisků z exportu. Takže indiáni žijící z práce vlastních rukou opět vyhráli nad spekulanty.

Bezpečnost se dá zlepšit, protože boj proti internímu terorismu dostal podporu umírněných pravicových guvernérů. Zato je mnohem horší situace v průmyslu a na ni napojené dolarové a přídělové ekonomiky. Mnozí správci podniků bezuzdně kradli a nakradené pochopitelně dali pod kontrolu Američanů do daňových rájů. Takto vydírané venezuelské modré straky začaly podepisovat za státní podniky smlouvy, které se rovnaly destrukci nebo privatizaci. Mnohé tyto smlouvy se podařilo odhalit, včas zastavit a tyto manažery zažalovat. Mnohé smlouvy ale začaly platit, zejména ve státním ropném průmyslu. Stejně tak zdejší novináři doložili případy úmyslného ničení potravin (například kuřat), aby vznikl umělý nedostatek základních potravin. Přídělový systém a zdrcující inflace měly Madurovu vládu položit, což se nestalo.

Venezuela rozhodně nemá vyhráno. Ale úspěšně obhájila demokracii. Madurova vojenská skupina se rozhodla v zásadní krizi důvěry v systém chávismu, že poslední slovo bude mít lid. A lid to pochopil a své slovo také řekl. Rozvrat země se asi konat nebude, protože Čína i Rusko začaly se silnou ekonomickou pomocí. Rusové převzali část terminálů, rafinerií a těžby, což v případě venezuelské ropy bylo zásadně potřeba, kvůli vysokému obsahu síry (4 %). Druhá věc je zastavení zběsilé inflace v zemi, což předpokládá zavedení domácí měny, ukončení dvojkolejné ekonomiky a stabilizaci interního trhu. Tyto úkoly například již dávno vyřešil sousední socialistický Ekvádor, o kterém už raději česká propagandistická média vůbec nemluví.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články (1)

 

Po Rusku se z klinče dostává i Venezuela (za pomoci Ruska) a USA zuří

Ve víru politického šílenství, kdy u nás strana, která prohrála volby (soustava straniček s odlišným viděním světa) stejně jako v USA se nechce smířit s prohrou a vyvolává další a další napětí, se trochu ztratily světové posuny, o který opět masmédia mlží.

 Že Rusko už je ze sevření absurdních sankcí venku není pochyb. Nejen, že to říká Putin, ale se skřípěním zubu už to přiznává i západ. Pak zde byly nějaké výkřiky, jak se hroutí Venezuela, jak lid nenávidí Madura, lidé jedí trávu a kamení a nastal tam Armagedon. Jako vše nyní nám hlásáno masmédii je opět trochu jinak. Nenáviděný Maduro nebyl sesazen, lidé stojí za ním (následné prezidentské volby, které se blíží a kdy se Venezuele podařilo uzavřít dveře před americkou propagandou) potvrdí, zda má Maduro podporu i  celonárodně a tak se podívej me, jak& eacute; udělal zajímavé kroky za pomoci Ruska na záchranu Venezuely.

 Nejdříve první politický rozpor.

Venezuela o měsíc posunula prezidentské volby, opozice zatím nikoho nenominovala

píší naše masmédia. Současně dodávají, že Maduro prý brání opozici, aby se voleb zúčastnila. Zde:

Venezuela o měsíc posunula prezidentské volby, opozice zatím nikoho nenominovala

Jenomže ještě nedávno tvrdila naše neprolhaná masmédia, že opozice se nechce voleb zúčastnit. A to se psalo i o říjnových volbách. Vše bylo nakonec jinak. A to už je folklor, na který jsme si opět zvykli. (My starší si tu hloupou propagandu pamatujeme z doby nedávno komunistické, takže není problém chápat, zatímco mladí žasnou a tápají).

 Rusko se dostalo z klinče díky Putinovi a především navázání ropy a plynu na rubl. Tím porazili podvodný rating, sankce a začínají se odpoutávat od dolaru. Úžasný strategický tah, za který byla Nabiullinová odměněna titulem "Guvernér roku". Dnes Rusko šlape a sílí.

Když totéž udělal Kaddafí a chtěl Libyi odpoutat od dolaru, aby nebyl okrádán a vydírán, byl zabit americkou armádou a Libye se propadla do chaosu. A USA jásaly. Pak se Rusko poučilo a z klinče se nejen dostalo, ale ještě ho to posílilo. Na čas zmizela kvůli sankcím konkurence, firmy se nadechly a nyní se západ na ruský trh bude vracet daleko tížeji.

 A tak se USA obrátily po arabských jarech a Rusku na Venezuelu, kterou se snažily sankcemi totálně zničit a těžbu ropy zastavit. A?

Když už už USA a Clintonová jásala, že se Venezuela s největším ložiskem ropy na světě zhroutila, opět Rusko zasáhlo. Konkrétně Gazprom, který pomohl vyvázat Venezuelu z dolarové pasti a nyní v únoru založilo kryptoměnu Petro.

 Proč je kryptoměna pro Venezuelu dobrá?

Buď úmyslně, či z neznalosti se experti v masmédiích pletou a kryptoměnu zpochybňují. Rozdíl je snadné vysvětlit. Založení kryptoměny je snadné (pro odborníky) a sama kryptoměna je hazardní hra jako výherní automaty. Jenomže v Rusku na to šli mazaně, nejdříve založili portfolio blockchain, na kterém je založeno Ethereum a kryptoměny ukotvili tím, že je navázali na určité stále produkty, zatímco Bitcoin je zavěšen ve vzduchu a je to spíše hazardní hra, kdy cena Bitcoinu skáče v obrovských hodnotách. (Pro př edstavu, dříve měny byly navázány na zlato, nyní toto dělá Rusko s kryptoměnou, zatímco rubl je navázaný na černé zlato - ropu

A Venezuela právě za pomoci Gazpromu nejenže jednu kryptoměnu Petro navázala na černé zlato - ropu, ale dokonce spustila i zlatou kryptoměnu navázanou na skutečné zlato. Neboli podloženou zlatem.

 Už chápete, proč Rusko dlouhodobě nakupovalo a nakupuje zlato?

 A USA zuří!

1 Petro žeton = barel ropy

U petro gold podložené zlatem zatím poměr nelze dohledat, ale dnes už by se měla cena zveřejnit.

 Je jasné, že prapodivná opozice, místo aby jásala, řve z plných plic, že je to vůči USA podvod. Zajímavá opozice, která je placena z USA a pláče, že se lidé ve Venezuele budou mít lépe.

 Každopádně Gazprom pomohl Venezuele kotvící portfolio založit a USA zase za to žádají další sankce na ruské firmy, nebo spíše experty, kteří pomáhají Venezuele dostat se z amerického klinče a USA tam ztrácejí vliv. Ty prohry jedna za druhou drtí USA a dávají to za vinu Trumpovi, byť ten hasí požáry ve všech koutech USA. Od záplav, masového zabíjení, po děsivý dluh, který zatím stále stoupá a nezbývá, než strašit celý svět, aby pak následně nakupovali americké zbraně a tím tahaly USA z bryndy.

 Vše výše napsané lze doložit, logika kroků je srozumitelná a ruské tahy excelentní, že Wall Street jenom zděšeně přihlíží. Zatím jediný otazník visí ve vzduchu, na který nikdo neumí vyjma Rusů odpovědět: "jakou strategii zvolilo Rusko, že snížením těžby ropy nechalo navýšit cenu a tím částečně pomáhá amerických těžebním břidlicovým firmám. Má to snad znamenat, že dočasně je to pomoc na několik měsíců pro Venezuelu, která začala prodávat? Rusové tají a jaký šok mají v záloze nelze odhadnout. Zatím".

Pouze je jasné, že USA zuří a jak vzteklé vosy zkoušejí, kde na světě by vyvolaly napětí, zatímco je všude vyhazují, protože chtějí mír. I ta Severní Korea, kterou stále provokují poblíž jejich hranic se jim vysmívá,  Jižní Korea se těchto provokací nechce zúčastnit a jihokorejský prezident připravuje mírová jednání.

 

Prostě USA se začínají pod šíleným dluhem ekonomicky hroutit, ekonomicky deptat celý svět už se jim nedaří, nechtějí si to připustit, tak hledají záminku ke spuštění války. Zda v Evropě či v Asii zatím nikdo neví. Vážně nechápou, že by tím skončila planeta Země?