Jdi na obsah Jdi na menu
 


Demolice naší státnosti

28. 9. 2019

Demolice naší státnosti

 JAN KELLER

   Už nějakou dobu jsme svědky postupného rozebírání naší státnosti. Začalo to dehonestováním prezidentských symbolů. Je něco jiného mít třeba i vyhraněně kritický postoj k hlavě státu a něco zcela jiného je vandalsky zneuctít symboly, za které naši předci naivně pokládali své životy. Kdokoliv přijde na Hrad po Miloši Zemanovi, měl by vzít na vědomí, že v Česku se nerozlišuje mezi prezidentskou zástavou a hadrem na podlahu.  

   Druhou fázi demolice našeho politického systému je zpochybňování výsledků parlamentních voleb. Demonstranti a politici, kteří požadují odstoupení premiéra bez ohledu na to, jak dopadne šetření jeho kauz, chtějí o složení vlády rozhodovat jiným způsobem, než který předepisuje Ústava. To, že jsou schopni aplaudovat veřejnému trhání Ústavy, by mělo každému dalšímu premiérovi naznačit, že pouhé vítězství v demokratických volbách mu u nás nic dalšího nezaručuje. 

   Nyní se stává součástí demolice programové šíření nedůvěry v právní systém. Jiří Pospíšil, neúspěšný předseda strany TOP 09, na svém facebookovém profilu komentoval zastavení trestního stíhání všech osob v kauze Čapí Hnízdo slovy: „Doufám, že Pavel Zeman obstojí a celou věc nestranně posoudí. Jde o důvěryhodnost státního zastupitelství a české justice.“

   Těmito slovy právník Pospíšil jednak odsoudil Městské státní zastupitelství v Praze coby nedůvěryhodnou instituci, jednak už dopředu nadiktoval jinak zcela nezávislému nejvyššímu státnímu zástupci, jak musí rozhodnout,  aby české justici důvěryhodnost zase vrátil. Takto tedy chápe straník Jiří Pospíšil nestrannost justice.

   Rozebírání státu pokračuje a nemá příliš smyslu pídit se po tom, zda se jedná o demolici spontánní, anebo řízenou. Výsledek je v obou případech stejný. Je jím zpochybnění všech institucionálních pilířů státní moci, které oslabuje pozici naší země právě v době, kdy nás čeká další kolo celoevropského zápasu o uchování zbytků státní suverenity.