Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sudetští Němci se vrátili do Brna branou klášterní zahrady!

1. 6. 2015

Sudetští Němci se vrátili do Brna branou klášterní zahrady!

Sobota 30. května 2015 se zapíše do brněnské historie černým písmem. Sedmdesát roků od ukončení nejstrašnější války v historii lidstva současná koalice vládnoucí městu Brnu přivedla sudetské Němce a usmířila se s nimi!

Na čele této delegace byl spolkový předseda sdružení Sudetoněmecké krajanské sdružení Bernd Posselt (na snímku). Současná smetánka a někteří obyvatelé Brna je nadšeně vítali. Člověka až mrazilo! Reprezentace města na čele s primátorem za ANO, lidovci, Žít Brno a zelených dojemně vítala delegaci sudetských Němců.

V proslovech sdělovali, že je nutno se omluvit za tzv. Pochod smrti! Argumentovali dvěma tisíci mrtvých na cestě z Brna do Pohořelic. Měli být ubiti, zastřeleni a jinak vražděni. Nic z toho není pravda!

Ano, umírali, ale na epidemii úplavice a na vyčerpání. Celkový počet z dobových materiálů je šest mrtvých. Odsun probíhal na základě dohody spojenců a byl zařazen do Benešových dekretů. Zároveň sloužil jako ochrana německy hovořících občanů proti lynčování. Doba okupace se na myšlení lidí podepsala. Hrůzy, které si české obyvatelstvo vytrpělo, musely vyvolávat odezvu.

Příchod vrcholného představitele landsmanšaftu za bránu brněnského kláštera je velkým políčkem všem obětem nacistické okupace a zla, které v naší zemi způsobili! Zbývá otázka, kdy začne hon na čarodějnice? Fučíkovo Lidé bděte! má stále svou platnost.

TEXT a FOTO – Martin ŘÍHA