Jdi na obsah Jdi na menu
 


Landsmanšaft založili hitlerovci

5. 3. 2013

HAMBURK/VÍDEŇ - Kontroverzní Svaz vyhnanců (BdV), který na ČR a Polsku nárokuje majetky, založili nacisté nejhoršího zrna a další činitelé Hitlerovy NSDAP ho poté vedli. Daleko hlubší hitlerovskou minulost, než se dosud myslelo, má Svaz vyhnanců, který zastřešuje všechny vysídlenecké organizace v Německu. Mezi jeho zakladateli a bývalými vrcholnými funkcionáři byla až do roku 1982 více než třetina bývalých členů Národně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP). Napsala to v sobotu agentura APA, která citovala z pondělního vydání německého magazínu Der Spiegel.

Mezi osobami, jejichž jména byla nalezena v kartotéce členů nacistické strany, byli i tři bývalí generální tajemníci BdV a řada místopředsedů organizace. V daleko více případech dokonce Der Spiegel narazil na údaje, ze kterých vyplývá možné zapojení pozdějších vysídleneckých vůdců do holocaustu, tedy vyhlazování Židů za 2. světové války. Například jistý funkcionář z Bádenska-Württemberska byl členem útvaru Einsatzgruppe A, který se po německém vpádu do Sovětského svazu v roce 1941 podílel na vyvražďování Židů v Lotyšsku. Když v roce 1944 byli deportováni maďarští Židé do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, sloužil dotyčný funkcionář v Budapešti jako osobní referent tamního německého velitele politické policie a bezpečnostní služby.

Nynější předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová v rozhovoru pro Der Spiegel prohlásila, že BdV si nemá kolem nacistů ve svých řadách co vyčítat. Je třeba rozlišovat, zda někdo byl jen souputníkem (nacistů) nebo zda vykonával funkci, která není pro činnost ve svazu únosná, řekla podle APA. Zpracování dějin svazu z tohoto hlediska Steinbachová odmítla s tím, že BdV na to nemá peníze. Svaz vyhnanců otevřel v uplynulých dnech v Berlíně kontroverzní výstavu Vynucené cesty, jejíž zahájení doprovázely protesty části veřejnosti. Výstava ukazuje vysídlence jako chudáky, které na konci války zlí Poláci a Češi zabíjeli, znásilňovali a okrádali. Navíc se landsmanšaft pokusil touto výstavou situovat do role vražděných Židů.