Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hraje se s námi ošklivá hra

23. 8. 2014

Berndt Posselt. FOTO - www.abendzeitung-muenchen.de

Hraje se s námi ošklivá hra

»Vyštrachal« jsem se do parku, abych rychle obsadil volnou lavičku ve stínu a oddal se lenošení. Vyšlo to, až na ten klid. Nachomýtl se tam známý, zuřivý debatér, a já mu byl vydán všanc. »Už jsi to četl?« zamával mi MFD s datem 2. srpna. Přiznal jsem, že ne, a on mi výtisk strkal před obličej s tím, co nám Posselt vzkazuje. Tohle odmítnout nešlo. A rozhovor od redaktora Luboše Palaty, známe jeho názory, stál za to.

Mluvčí Sudetoněmeckého landsmanšaftu (SdL) Berndt Posselt si libuje, jak se vztahy mezi ČR a odsunutými zlepšují - vyhýbám se slovu sudetský, redaktor tímto termínem naopak hýří - což umožňuje prý dřívější otevření »nejslavnějšího českého kulturního projektu« v roce 2016. Posselt se odvolal na loňskou řeč Nečase v Bavorsku, kde toho byl počátek, vývoj urychlí zahájení provozu Muzea německy mluvících obyvatel českých zemí v Ústí nad Labem. To bude onen nejslavnější počin roku!

Posselt se vyjádřil pozitivně i k další otázce, zda se dá nyní mluvit o změně vztahu české vlády k nim - odsunutým. Posselt znovu vzpomněl Nečase a že všechny tři strany v současné vládě pokračují v dobrých kontaktech s Bavorskem, Německem a s nimi.

V dalším se čtenáři dozvěděli, že bavorský ministr kultury v doprovodu zástupců SdL navštívil českého ministra kultury Daniela Hermana. Cílem byla dohoda o společném memorandu mezi námi a bavorskou vládou o kulturních otázkách. SdL předložil návrh, jehož výsledkem má být rozsáhlá kulturní bavorsko-česká spolupráce. Základ by tvořily dva projekty. První je spolupráce s Collegiem Bohemikem v Ústí nad Labem, které připravuje onu výstavu. A dále s Muzeem sudetských Němců v Mnichově. Bavorský ministerský předseda považuje oba projekty za majáky v česko-bavorských vztazích! Posselt uvedl, že si není zcela jistý, zda všichni lidé u nás vědí, jakou obrovskou prestiž si projekt muzea v Ústí nad Labem dokázal v Bavorsku získat. Ano, už nyní je z něj nejslavnější český projekt v této době...

Tou druhou největší akcí bude společná zemská výstava, věnovaná výročí narození císaře Karla IV. Nebude to jen nostalgická vzpomínka, ale podtržení významu, že ovlivnil velkou část Bavorska a Česka, najmě dvě města - orimberk a Prahu. Tak vznikl projekt Via Carolina z Prahy, přes Norimberk do Paříže a stal se tak evropským projektem. S ním bude spojeno mnoho výstav a dalších kulturních událostí. Řečeno Posseltem, je Karel IV. krajanem Čechů, tak i sudetských Němců. V závěru se ještě dozvíme, že k otevření muzea v Ústí by mělo dojít nejpozději v roce 2016, v Mnichově o dvě léta později.

Rozhovor doprovází snímek široce se usmívajícího Posselta. Zvěstoval nám tyhle »novinky« dříve než příslušný ministr či premiér, což se, žel, stává zvykem. Když jsem před časem psal o kukaččích vejcích, měl jsem pravdu. Po letnicovém sjezdu SdL se již netají, přitvrdilo se a my patrně máme jen zírat. Ministryně Marksová už tam nemusí jezdit, obstarají stafáž jiní. Kulturu si obsadili bělobrádkovci kovaným duchovním, který tvrdě bude plnit příkazy v rouše beránčím. Dobře vědí, že premiér nic nepodnikne, lídr lidovců by jej vzal pod krkem, podobně jako při pokusu o úpravu tzv. církevních restitucí.

A tak je nám pouze sdělováno, co už se v zákulisí upeklo. Vždyť tak krásné výmluvy - kulturní spolupráce, vylepšení vztahů, ekonomika..., se dají lehce zneužít. Nečas otevře vrátka, Sobotka nic nepodnikl, naopak přibral do své vlády »řezníka«. Proto se i tajilo otevření zastoupení Bavorska, kdopak dnes vzpomene na stesky z naší strany, že do expozic muzea v Ústí nemáme co mluvit! Hraje se s námi ošklivá hra, není třeba násilí, ordnerů, stačí tlak a obsazení pozic.

Je mi z toho smutno i proto, že díky rodinné tradici jsem sázel dost nyní na sociální demokracii, kdysi v Plzni mívala silnou pozici a dobré jméno. Ze Sobotkova »kočírování« je mi hanba. Ustupují z toho, co lidem v programu slíbili, a nezdržují se, aby alespoň něco zachránili. Svého času dokázal premiér »zatočit« s odbojníky ve straně. Svolával lidi do ulic, agitoval je. Jenže tím to skončilo, teď se klouže po povrchu, něco se schválí v zájmu důchodců či jiné skupiny obyvatel, ale nic podstatného. A já v okolí stále více slyším, že ten Babiš, který se chová spíše někdy strejcovsky, platí ale daně, nekrade a je za ním něco vidět. Nedá se nic dělat, už na podzim patrně špičky v Lidovém domě poznají, že takováto politika se nevyplácí. Bude to i pro mne smutné, ale ztrátou hlasů jedině tenhle politik dostane za vyučenou.

Faktem je, že v tomto Sobotka své voliče zradil a omílání frází mu nepomůže. Naopak mu uškodí i ve straně, kterou řídí. A dobře mu tak, sociální demokracie si ale tohle nezaslouží.

Josef SEDLÁK, Plzeň