Jdi na obsah Jdi na menu
 


Edvard Beneš a ČSR stále leží Habsburkům v žaludku i o vánocích

28. 12. 2013

Na hod Boží Lidové noviny přinesli prohlášení Karl von Habsburga, vnuka posledního rakouského císaře Karla I. Proč a kdo usoudil, že to je zajímavá zpráva pro českého čtenáře, mi není jasné. Mimo jiné nám Kárl přes média – Lidové noviny, kterému poskytují pravidelně prostor k vyjádření: „Benešovy dekrety jsou dnes zcela zastaralé.

Vnitřně i z hlediska jejich dopadu. Úplně ztratily ducha doby,“ prohlašuje kupříkladu o dekretech týkajících se odsunu německé menšiny po druhé světové válce. I v tomto názor Karla von Habsburg navazuje na jeho otce, o kterém jeho životopisci hovořili přímo jako o Benešově osobním nepříteli. „Můj otec byl mužem pevných zásad,“ tvrdí Karl von Habsburg, který je v současnosti hlavním reprezentantem habsburské rodiny. Podle něj jsou jisté základní principy, které je nutné vyznávat. Zvláště se to týká lidských práv. „Je možné třeba říci, že jsou dělitelná? Můžu říct, že pro některou skupinu platí a pro jinou ne? Na to jsou různé názory. Můj otec jasně říkal, že jisté základní principy platí pro každého člověka v každé zemi. Beneš tento názor zřetelně nesdílel,“ zdůrazňuje Karl von Habsburg.

V minulosti také pro časopis Der Spiegel tato feudální katolická fosílie prohlásila, že „umělé útvary jako Československo, Irák a později Jugoslávie se staly zdrojem politického nebezpečí“. Slova chvály pak má pro bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga – jak jinak, Černohorci vždy věrni sloužili Habsburkům a byli nástroji a exponenty jejich politiky.

 

Edvard Beneš a ČSR stále leží Habsburkům v žaludku i o vánocích ...

www.czechfreepress.cz