Jdi na obsah Jdi na menu
 


KONFERENCE KSČM 8.6.2019 V NYMBURKU

KSČM pokračuje v podpoře vlády, svůj program zhodnotí v červenci

  18:10
KSČM by podle hlasování delegátů na sobotní programové konferenci v Nymburce měla dál podporovat menšinovou vládu. Pro podporu bylo přes 200 ze zhruba 260 delegátů. Komunisté také uvedli nový návrh programu, schvalovat ho budou příští rok. Jeho součástí je například zajištění dostupnosti bydlení a vzdělání.

Šéf KSČM Vojtěch Filip na programové konferenci v Nymburce (8. června 2019) | foto: ČTK

Účast delegátů na konferenci byla vysoká, výsledky hlasování po ní sdělil předseda strany Vojtěch Filip. Plnění svého programu bude podle něj strana hodnotit v červenci, zejména zda se daří prosadit sedm základních bodů.

Fotogalerie

„To, že probíhají demonstrace, pro nás ještě neznamená, že máme slevit z těch svých sedmi bodů programu,“ uvedl Filip s odkazem na opakující se masové protesty proti premiéru Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO).

Podle Filipa Benešová neudělala žádný krok, který by zpochybnil fungování justice. „Protesty nemají racionální jádro, ale každý má právo vyjádřit svůj názor. Na druhou stranu, my jsme velcí kritici současného systému,“ dodal.

Předseda KSČM uvedl, že potenciálním hlasováním o nedůvěře vládě se začne strana zabývat, až pokud by bylo předloženo dostatečné množství podpisů pro jeho vyvolání.

Komunisté podporují menšinový kabinet ANO a ČSSD, který vede premiér a předseda hnutí ANO Babiš. Premiér v sobotu na konferenci Globsec v Bratislavě v reakci na protesty v ČR uvedl, že se v tuzemsku nebude měnit vláda na základě demonstrací.

Nový návrh programu bude strana schvalovat příští rok v dubnu. Je v něm například zajištění dostupnosti bydlení a vzdělání či povinnost firem, které podnikají v ČR, odvádět v tuzemsku daně. Dokument by měl nahradit 27 let starý takzvaný kladenský program.

K návrhu programu se budou ještě letos vyjadřovat okresní a poté i krajské konference. „Pevně věřím, že to potvrdí nejenom charakter a pozici KSČM, ale že také osloví i širokou veřejnost,“ uvedl první místopředseda strany Stanislav Grospič.

KOMENTÁŘ: S čím kdo zachází... aneb Pojďme zvolit Filipovi manželku

Mezi dalšími prioritami programového návrhu je například cíl, aby surovinové zdroje a voda zůstaly v majetku státu, případně obcí. Stát by si také měl dle delegátů ponechat strategický podíl v železniční dopravě. Grospič také zmínil možný návrat ke korporátním daním a daním z obratu zejména v případě velkých bankovních institucí.

Na konferenci také jeden z delegátů vyzval Filipa k odstoupení z funkce předsedy kvůli výsledkům ve volbách do Evropského parlamentu. Filip reagoval, že hodnocení voleb je naplánováno na jednání, které se má konat 29. června.

Autoři: ,

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kscm-podpora-vlada-komuniste-konference-hlasovani.A190608_174307_domaci_pmk#utm_content=freshnews&utm_term=KONFERENCE%20KS%C4%8CM%20V%20NYMBURKU&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz