Jdi na obsah Jdi na menu
 


K ČEMU JE DOBRÉ ČLENSTVÍ ČR V NATO

Nebuďte hlupák, vzkázal Trump Erdoganovi v „nejdivnějším dopisu v dějinách diplomacie“

Redakce Seznam

9. 10. 2019

 

Foto: Reuters

Ruská vojska překročila Eufrat a pokračují dále.

Na severu Sýrie pokračuje ofenziva turecké armády. Představitelé evropských zemí i americký prezident Donald Trump vyzvali tureckého prezidenta Erdogana k zastavení útoku. Ten je ale odhodlaný pokračovat až do „úplného vítězství“. Na vyjednávání s Erdoganem se chystá Trump spolu s viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem v pátek.

Článek

Spojené státy zavedly proti Turecku sankce, zatímco státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní do Turecka. Kromě sankcí na současné i dřívější turecké vládní představitele Trump už slíbil, že Spojené státy rovněž opět uvalí až 50% clo na dovoz turecké oceli a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě.

Postup tureckých vojáků se po dohodě s Kurdy vydaly zastavit jednotky vlády Bašára Asada. Dohodu pomohla vyjednat Moskva, jejíž vojska během středy překročila Eufrat a spolu s arabsko-kurdskou koalicí SDF pokračují na východ.

Válečný zločin po vpádu Turků do Sýrie? Mezi zabitými civilisty byla přední politička

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

  • 6:18

·  USA bombardovaly vlastní skrýš s municí

Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou technikou, kterou po sobě zanechali američtí vojáci stahující se na pokyn Bílého domu ze severovýchodní Sýrie. K náletům byly podle plukovníka Mylese Cagginse, který je mluvčím koalice vedené USA, využity bojové letouny F-15E. Ty bombardovaly cementárnu Lafarge, která se nachází jižně od Kobani poté, co oblast opustili koaliční vojáci.

Ve středu Trump novinářům v Bílém domě řekl, že USA nejsou policejním orgánem a že nadešel čas, aby se američtí vojáci vrátili domů. Americká Sněmovna reprezentantů krátce nato schválila prohlášení odsuzující prezidentovo rozhodnutí stáhnout vojáky ze Sýrie. Dokument podpořili demokraté i Trumpovi republikáni.

·  včera

·  23:21

·  Nebuďte tvrďák a hlupák! Zavolám vám. Americká média zveřejnila dopis, který Trump poslal tureckému prezidentovi

„Nechcete být zodpovědný za zmasakrování tisíců životů a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky. Pracoval jsem velmi tvrdě na vyřešení vašich problémů.“ Americký prezident Donald Trump napsal tureckému prezidentu Erdoganovi dopis. Některá média ho ve svých komentářích označují za jeden z nejdivnějších v historii světové diplomacie.

Pravost dopisu, který končí větami „Nebuďte hlupák. Zavolám vám později“ a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

·  ·  ·  ·  21:14

·  Američané se stahují z někdejších center Islámského státu

Vojenská koalice v čele se Spojenými státy dnes oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a Tabka a cementárny Lafarge jižně od Kobani. Americký prezident Donald Trump minulý týden nařídil americkým vojákům, aby opustili severovýchodní Sýrii.

„Koaliční síly pokračují v úmyslném stahování ze severovýchodní Sýrie, 16. října jsme opustili cementárnu Lafarge, Rakku a Tabku,“ uvedl na Twitteru mluvčí koalice, plukovník Myles B. Caggins. Tabku, u které se nachází důležitá přehrada, spolu s Rakkou do října 2017 kontroloval IS.

·  ·  19:58

·  Erdogan: Boje mohou skončit „dnes večer“, pokud se „stáhnou teroristé“

Turecko sdělilo Spojeným státům jasně, že v Sýrii nevyhlásí příměří a nebude vyjednávat s kurdskými bojovníky. S odvoláním na mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana to dnes oznámila agentura Reuters. Turecká strana tak odmítla výzvu k příměří a okamžitému ukončení bojů, kterou jí dnes na půdě OSN adresovaly Spojené státy.

Erdogan podle mluvčího prohlásil, že turecká vojenská operace by mohla skončit „dnes večer“, pokud by se „teroristé“ stáhli z pohraničí, kde chce jeho země vytvořit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků.

·  ·  https://i.imedia.cz/impress?spotId=2364790&section=/zahranici&bhash=7126769975307831&r=nmtyn0mTtXgTeh0OL6kA/XkNqF0-8-1

·  ·  19:52

·  OSN: Obavy nad humanitární situací a únikem bojovníků IS

Rada bezpečnosti OSN vyjádřila znepokojení nad humanitární situací v severovýchodní Sýrii a únikem bojovníků Islámského státu.

Rada 15 členů se sešla za zavřenými dveřmi podruhé od zahájení turecké operace. Rada bezpečnosti OSN „vyjádřila hluboké znepokojení nad rizikem rozptylu teroristů a je rovněž znepokojena rizikem dalšího zhoršení humanitární situace“.

„Velmi litujeme, že Turecko dosud na tyto opakované výzvy svých spojenců neodpovědělo, protože si nemyslíme, že by jednostranná vojenská akce Turecka vyřešila jeho základní bezpečnostní obavy,“ uvedla v prohlášení. „Probíhající vojenská akce Turecka podkopává stabilitu a bezpečnost celého regionu, což má za následek větší civilní utrpení, vysílení a vážné omezení přístupu k humanitární pomoci.“

Minulý týden v dopise Radě bezpečnosti OSN Turecko sdělilo, že jeho vojenská operace v Sýrii bude „přiměřená, mírná a zodpovědná“.

 

Foto: Reuters

Diplomat Geir Pedersen.

·  ·  19:20

·  V Praze se protestuje na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí.

·  ·  19:02

·  Syrská armáda se za doprovodu ruských vojáků dostala do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Příchod syrských vládních vojsk se uskutečnil poté, co se z města stáhli američtí vojáci a Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF), která město kontroluje a uzavřela s Damaškem dohodu, v níž se syrská armáda zavázala, že na severovýchodě země pomůže odrazit tureckou ofenzivu.

·  ·  18:36

·  ANHA: Turečtí žoldáci osvobodili členy IS

Skupina tureckých žoldáků se dostala do severní části tábora v Ain Issa a po střetu s vojáky SDF propašovala ven žoldáky Islámského státu. Poté tábor vypálila. Informaci přinesla agentura ANHA.

·  ·  17:44

·  Trump: Pramen míru není náš problém

Donald Trump na dnešní tiskové konferenci mimo jiné zhodnotil zapojení Ruska do válečného konfliktu.

„Rusko se angažovalo v Afghánistánu jako Sovětský svaz. Teď změnili název na Rusko z dobrého důvodu. Protože ztratili v Afghánistánu tolik peněz, že se museli zmenšit, hodně se museli zmenšit. Pokud se chce Rusko zapojit do konfliktu v Sýrii, je to na nich. Mají problém s Tureckem, mají problém na hranici, která není naší hranicí. Neměli bychom na ní ztrácet životy my.“ Dodal, že strategická pozice USA na hranicích je „brilantní“, konflikt v Sýrii s nimi „nemá co dělat“ a Kurdové „nejsou žádní andílci“.

·  ·  17:19

·  Erdogan se zítra setká s Trumpem, Pencem a Pompeem

Erdogan otočil. S americkou delegací vedenou Pencem se nakonec setká

 

včera 17:09

Donald Trump, Mike Pence a Mike Pompeo míří na schůzku s tureckým prezidentem.

Více se dočtete v článku.

·  ·  15:43

·  Ruští vojáci na severu Sýrie překročili Eufrat a jsou u Kobani

Ruské jednotky, které vstoupily tento týden do konfliktu na severu Sýrie, dnes překročily řeku Eufrat a směřují na východ. V úterý Rusové hlídkovali u Manbidže, který je západně od řeky, a oddělili syrské vojáky od tureckých. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že nyní Rusové překročili řeku a dostali se k pohraničnímu městu Kobani. Postupují společně s arabsko-kurdskou koalicí SDF.

·  ·  15:41

·  Americké speciální jednotky zapálily jednu ze svých základen

Na Twitter se dostala fotografie hořícího zařízení LaFarge Cement v severovýchodní Sýrii. Místo patřilo speciálním jednotkám Spojených států, kde měly uložené i své vybavení a další materiály. Drony zachytily doutnající zařízení v momentě odchodu speciálních jednotek. Zapálení objektu tak mohlo být záměrem před převzetím místa jinou armádou.

·  ·  14:55

·  SOHR: Při invazi Ankary v Sýrii zemřelo 71 civilistů, včetně dětí

Při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí, informovala dnes Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle této organizace, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, muselo také už na 300 000 lidí v oblasti opustit své domovy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval, že operace jeho armády bude pokračovat, dokud všichni teroristé nesloží zbraně. Za teroristy označuje Erdogan syrské kurdské milice. Turecký prezident rovněž řekl, že jeho armáda od začátku operace 9. října „vyčistila“ 1 220 kilometrů od „teroristů“.

·  ·  14:02

·  Erdogan se odmítl sejít s Pencem

Turecký prezident Erdogan se odmítl sejít s viceprezidentem Spojených států Mikem Pencem během jeho návštěvy země. Erdogan prohlásil, že se bude o situaci v Sýrii bavit pouze s prezidentem Donaldem Trumpem.

·  ·  10:58

·  Trump vyzval Erdogana k zastavení palby

Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům na severovýchodě Sýrie. „Spojené státy americké nedaly Turecku zelenou k invazi do Sýrie,“ řekl viceprezident Mike Pence novinářům před Bílým domem. Dodal, že Trump je velice znepokojen nestabilitou v regionu, proto USA tureckou ofenzivu v Sýrii tolerovat nebudou.

 

Foto: ČTK/AP/Hussein Malla, ČTK

Americký prezident Donald Trump – v neděli pozdě večer – oznámil rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severu Sýrie.

·  ·  10:55

·  Druhý novinář zemřel během turecké invaze do Sýrie

V odpoledních hodinách 13. října zasáhla turecká armáda civilní konvoj, ve kterém jeli místní i zahraniční novináři. Podle serveru CPJ letecký nálet nepřežil reportér a kameraman Mohammed Hussein Rasho z Cira TV. Druhým novinářem, který útok nepřežil, byl kurdský novinář Saad Ahmed, reportér tamní zpravodajské agentury Hawar News.

„Novináři byli napadeni Asadovým režimem, jeho spojenci a nyní i tureckou armádou. Vyzýváme turecké úřady, aby okamžitě zastavily své bezohledné útoky na novináře a jiné civilisty,“ řekl pro CPJ novinář Ignacio Miguel Delgado.

Není to ale první případ. Před několika dny se stala tragická událost, kdy členové Syrské svobodné armády (FSA, oficiálně také Syrská národní armáda, pozn. red.) přepadli pětatřicetiletou Hevrin Chalafovou na severosyrské silnici M4 mezi městy Tal Abjád a Kámišlí.

V autě jela se svým řidičem. Islamisté oba vytáhli z vozu a brutálně zavraždili. Kurdský novinář s twitterovým účtem Botin Kurdistani tvrdí, že ji napřed znásilnili a pak ukamenovali.

·  ·  10:24

·  Babiš slíbil, že v EU navrhne přijetí opatření vůči Turecku

Premiér Andrej Babiš (ANO) na summitu Evropské unie v závěru týdne přednese návrh na přijetí společných evropských opatření vůči Turecku kvůli postupu Ankary vůči Kurdům v severní Sýrii. Je ale skeptický k tomu, zda se podaří najít společnou pozici. Ve středu to řekl na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Sněmovna v úterý jednomyslným hlasováním Babiše vyzvala, aby o prosazení ekonomicko-politických opatření vůči Turecku usiloval.

Babiš poslancům evropského výboru slíbil, že výzvě Sněmovny vyhoví. „Evropská rada rozhoduje konsenzem, všichni musí souhlasit,“ upozornil ale premiér. Vyjádřil pochybnosti, zda se ke společnému postoji proti Turecku připojí například Německo, pro které je podle Babiše klíčovým exportním trhem pro německý zbrojní průmysl.

·  ·  7:47

  • Americký ministr zahraničí Pompeo a viceprezident Pence ve středu poletí na schůzku do Turecka

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a viceprezident Mike Pence ve středu poletí na schůzku do Turecka. Budou jednat o ofenzivě v Sýrii. Uvedl to americký prezident Donald Trump.

Načíst starší zprávy