Jdi na obsah Jdi na menu
 


DVOJÍ METR, JAKO OBVYKLE

Blaha o protestech v Moskvě: Mám brát vážně moralizování amerických mopslíků o krutém Putinovi? Tleskám ruské policii

© Sputnik / Alexey Kudenko

Slovensko

18:10 31.07.2019(aktualizováno 19:44 31.07.2019) Získat krátkou URL

421990

Kritika počínání ruské policie během nedělních demonstrací ruské opozice v Moskvě je pokrytecká. Domnívá se to slovenský filosof a poslanec za stranu Směr-SD Ľuboš Blaha, který svůj názor sdílel na Facebooku.

V neděli policie v ruském hlavním městě zadržela přes tisíc lidí, kteří se účastnili nepovolené demonstrace. Akci organizovali opoziční kandidáti do legislativního shromáždění Moskvy, které úřady odmítly zaregistrovat do nadcházejících voleb, které proběhnou 8. září letošního roku.

Znepokojení jednáním policie vyjádřilo například české ministerstvo zahraničí nebo Evropská služba pro vnější činnost, které upozornily, že svoboda shromažďování je základním právem, které je garantované mezinárodními smlouvami i ruskou ústavou. Podle Blahy je to však ukázka pokrytectví.

„To mám opravdu brát vážně moralizování amerických mopslíků? O špatné ruské policii a krutém Putinovi? Někomu tu zjevně přeskočilo,“ napsal Balaha.

 

Hayato Okamura přestřelil? Na demonstraci proti Babišovi a Zemanovi hovořil o nacistech

Slovenský poslanec připomněl, že například policie ve Francii zasahuje proti demonstrantům ještě tvrději. Liberální tisk to však údajně přehlíží. Podobně se dříve vyjádřil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„Ve Francii policisté Žluté vesty mlátili do krve, zavírali a dusili slzákem. Ruští policisté prostě odvedli narušitele zákonně do vazby, protože demonstrace nebyla povolena a demonstranti dělali bordel a porušili zákon,“ pokračuje.

Média se ale podle něj snaží počínaní ruské policie prezentovat jako násilný zásah proti pokojným demonstracím. Blaha však upozorňuje na tvrdé policejní zásahy při protestech antiglobalistů v Janově před dvaceti lety nebo pochod proti neoliberalismu v Seattlu v roce 1999.

Hrozba majdanu

Blaha se pozastavuje nad tím, proč k demonstracím došlo právě teď. Jako příčinu nevidí v tom, že opoziční kandidáti nebyli dopuštěni k volbám. Podle něj se může jednat o přípravu kampaně Západu namířenou proti Rusku. Spolu s tím je ale přesvědčen, že ruská vláda jejich úsilí zmaří.

„Rusové si jednoduše nenechají skákat po hlavě. Majdan si Američané mohou zkoušet jinde, ale ne v Rusku. Tam s těmi jejich liberálními

mládežníky zatočí, ani se nevzpamatují. A ano, opakuji, já tleskám. A směji se velmi. Good job, Mr. Putin,“ napsal Blaha.

Pak si položil otázku nad tím, kde je soucit se saúdským teenagerem, kterému v jeho vlasti hrozí trest smrti za účast v protivládních protestech, nebo se zakladatelem WikiLeaks Julianem Assangem, kterého zatkli ve Velké Británii.

„Ve Francii mlátí lidi, v Německu mlátí lidí, v Americe mlátí lidí, v Itálii mlátí lidi… Ale sluníčkáři se ozvou jen tehdy, když náhodou rozpustí nějakou trapnou americkou demošku v Moskvě. Jděte se vycpat, pokrytci!“ poznamenal.

Reakce ruské ambasády

Tisková služba ruského velvyslanectví v České republice na svých oficiálních stránkách na Twitteru a Facebooku zveřejnila oficiální komentář k reakci českého ministerstva zahraničí na zásah ruské policie.

České MZV uvedlo, že „svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky“.

Ruské velvyslanectví ve svém příspěvku upozornilo na to, že akce nebyla, jak to předepisuje legislativa Ruské federace, schválena městskými úřady a měla tedy nezákonný charakter. 

Podle ruských diplomatů jednání policie bylo „namířeno na zabezpečení veřejného pořádku (tím spíš, že důvodů ze strany demonstrantů pro rychlý policejní zákrok bylo víc než dost, a oficiální moskevské úřady předem varovaly před možnými negativními důsledky protiprávního chování)“.