Jdi na obsah Jdi na menu
 


DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK DELEGÁTA NA KONFERENCI 8.6.2019

9. 6. 2019

PŘÍSPĚVEK DO DISKUSE NA PROGRAMOVÉ KONFERENCI – NYMBURK 8.6.2019

Předseda Analyticko Informační Komise OV KSČM ve Frýdku – Místku                                  Ladislav Steininger

Vážené soudružky a soudruzi.

·        Úkolem dnešní konference je předložit svým členům a také občanům – voličům, naši představu o budoucnosti KSČM.  Program strany má jistě svou váhu, ale podle mého názoru větší váhu má to, jak se realizuje v praxi. Výsledky, kterých dosahujeme – a ty jsou nepopiratelně čím dál horší – nemají příčinu v programu, ale v tom, jak je realizován. Levice ztratila své voliče, protože nesplnila jejich očekávání. Proto je třeba věnovat více času tomu, jak napravit reputaci KSČM. Kateřina Konečná v nedávném rozhovoru uvedla, že KSČM se musí stát  nejsilnější levicovou stranou v České republice, protože si to všichni zasloužíme, protože si to zaslouží naše společnost.  Ano, už se stalo, máme ve volbách do EP 6,94% proti ČSSD s 3,95%. Ano, dosáhli jsme lepší výsledek než ČSSD, ale to je přesně to, čemu se říká Pyrhovo vítězství.

·        Situace, ve které se jako strana nacházíme, není nová, byla tady už před IX. sjezdem a také po X. sjezdu. Budeme tento trend pokračovat i po XI. Sjezdu? Pokud se nerozhodneme pro radikální změnu, propad bude pokračovat.

·        IX.SJEZD 5.2016– Měl  přinést změnu, s.Skála je zvolen místopředsedou pro ideologii, propagandu a mediální činnost.

·        X. SJEZD. Duben 2018  Vojtěch Filip : "Do sjezdového jednání přicházíme s více či méně rozdílnými názory na příčiny špatných volebních výsledků v roce 2016 a 2017, ze kterých jsme vyšli s nižší, resp. v dosavadní historii nejnižší společenskou podporou. Rozdílné jsou pak i návrhy na řešení. Je nutné se zabývat subjektivními podmínkami, které jsou dány naším programem, našimi osobnostmi, naší prací a její prezentací navenek. To vše ovlivnit můžeme."

V.Vojtěch Filip:  - "X.SJEZD  konáme jako sjezd kádrový, chcete-li personální. Úkol tedy zní, abychom v důstojné a pracovní atmosféře našli osobnosti schopné překonat nedostatky, které nám brání získat právě větší autoritu ve společnosti."

·        Pak tedy následuje odvolání oponentů – přesto, že volební výsledky říkají něco jiného - nárůst hlasů pro volbu předsedy ve prospěch s.Skály, který ale přichází o post místopředsedy - a následuje demontáž ideologické komise ÚV, vzniká Restart, který říká: Usilujeme o důsledný rozchod se vším, co KSČM zbavuje síly a důvěry a sráží ji na pokraj propasti.

·         Usnesení ÚV - „Vyslovuje zásadní nesouhlas s činností tzv.Platformy Restart, která postupuje v přímém rozporu se stanovami KSČM a tím stranu poškozuje“.

·        K tomuto usnesení se měla vyjádřit  RoK ÚV, ale ta nedokázala rozhodnout, protože nenašla, se kterým článkem stanov je Restart v přímém rozporu?

·        Takže volby do EP nám ukázaly, jak se nám větší autoritu získat nepodařilo.

·         Proč? Možná také proto, že v jednom z minulých programů strany bylo „budeme usilovat o snížení příjmů politiků“, abychom pak viděli, jak poslanci KSČM hlasují pro 20% zvýšení svých příjmů, nebo z poslední doby – proč čtu, že  Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podá ústavní stížnost kvůli neopodstatněnému nárůstu cen elektrické energie. Podpořilo ji 27 poslanců, kromě 19 zákonodárců SPD se připojilo sedm poslanců KSČM a Jaroslav Foldyna z ČSSD. Proč to není naopak?

·         Chci tím říci, že jsou také malá témata, která se dotýkají občanů – voličů – a na která nesmíme zapomínat.

·         Podle mého názoru, za současný stav strany jsou nesporně odpovědni všichni členové ÚV, kteří tomu pomáhali, nebo jen mlčky přihlíželi, ale také ti v OV, kteří po nich nepožadovali skládat účet za jejich rozhodnutí. To je ta otázka žádoucích budoucích personálních změn ve vrcholných orgánech strany.

·         Závěrem bych připomněl, že za 2 roky uplyne 100. Let od založení Komunistické strany Československa. Bude co slavit? Pokud nedojde k razantním změnám, pak se naplní to, co nám prorokovali naši nepřátelé, že nás komunisty bude nutno v roce 2021 hledat někde ve skanzenu na Šumavě.

 ·         Děkuji vám za pozornost.