Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zeman :Virus? Blbečci, vyhráli jsme!

21. 5. 2020

 

Zeman: Virus? Blbeč*i, vyhráli jsme! Vlasovci? Esesáci. Peníze umělcům, to je tak. A Pavel Novotný...
21.05.2020 7:32

Není tajemstvím, že mezi ministrem zdravotnictví za hnutí ANO Adamem Vojtěchem a jeho náměstkem Romanem Prymulou nepanují právě nejvřelejší vztahy. Prezident Miloš Zeman k jejich vzájemným neshodám řekl své. Nezůstal však jen u tohoto sporu. Poslal vzkaz také umělcům, kteří by chtěli stát požádat o pomoc v koronavirové krizi, okomentoval tolik probíraný pomník vlasovcům a vynadal šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi.

Zeman: Virus? Blbeč*i, vyhráli jsme! Vlasovci? Esesáci. Peníze umělcům, to je tak. A Pavel Novotný...
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Petra Angyalossyho předsedou Nejvyššího soudu České republiky
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula před pár dny naznačil, že by mohl odejít z ministerstva do soukromého sektoru. Má prý totiž pocit, že s ním není jednáno zcela korektně ve věci jeho bezpečnostní prověrky, kterou by jako ministerský náměstek měl mít, ale nemá. Ministr Vojtěch poté konstatoval, že počítá s odchodem profesora Prymuly na konci května.

Ke sporu už se vyjadřoval premiér Andrej Babiš (ANO), který prohlásil, že mu to je líto a že Prymulovi nabídne novou práci při Úřadu vlády ČR.


Ke sporům Vojtěcha s Prymulou se v rozhovoru pro MF Dnes vyjádřil i prezident Miloš Zeman.

„I dospělí lidé mohou mít někdy klukovské pocity. Ale já jsem oznámil, že panu profesorovi Prymulovi dám 28. října Řád bílého lva, protože si vážím obrovské práce, kterou vykonal v průběhu epidemie počínaje jejím začátkem,“ řekl prezident republiky.

Myslí si, že úspěch opatření lze posuzovat podle počtu mrtvých. „K tomu, abyste posuzoval zvládnutí čehokoli, musíte mít objektivní kritérium výsledků. Tímto kritériem je v daném případě počet mrtvých na milion obyvatel. Podle tohoto kritéria je Česká republika na jednom z prvních míst a chtěl bych ocenit jak práci vlády, tak ale i drtivou většinu našich občanů, protože bez jejich souhlasné reakce by opatření vlády neměla účinek. Samozřejmě jsou i výjimky na sociálních sítích, vidíte některé internetové blbečky, kteří rozsévají nenávist, ale těchto lidí je drtivá menšina,“ uvedl Zeman.


Správně, vzepřít se! Senátor Valenta drží Maďarům palce v boji se Soudním dvorem EU, jde o migranty
Konstatoval také, že opatření navržená epidemiology fungovala, protože je lidé dodržovali, takže díky si zaslouží všichni čeští občané. Ale kdyby se zdálo, že se na některých ministerstvech kupovaly ochranné pomůcky pro boj s koronavirem dráž než jiné, prezident prý bude rád, když to Nejvyšší kontrolní úřad prověří.

Zeman by nebyl rád, aby se plýtvalo státními penězi, nerad by se dožil státního bankrotu.

„Nepřál bych si, aby nejrůznější dárečky ve svém souhrnu vedly ke státnímu bankrotu. Museli jsme očekávat, že každý bude natahovat ruku. Na druhé straně ne každá ruka bude přijata a kritérium má být význam těch, kdo žádají – podotýkám znovu – o úvěr. Jak významní jsou pro oživení české ekonomiky. Při vší úctě k hudebním skupinám bych nedoporučoval dotace pro jejich činnost, protože když jim dáte dotaci, tak samozřejmě ji budou chtít i další. Nechť si v rámci mé rady s Covidem III i tyto skupiny zažádají o úvěr a uvidíme, jestli ho dostanou,“ pokračoval prezident.


Ing. Miloš Zeman
BPP
První přímo zvolený prezident ČR
prezident České republiky
     
Vyjádřil se také ke sporu o tzv. vlasovce, sovětské občany, kteří nabídli své služby tyranovi Adolfu Hitlerovi v bojích s dalším tyranem, Stalinem.

„Vlasovci byli de facto součástí WaffenSS, podíleli se na protižidovských pogromech v Pobaltí. V této dimenzi má tedy Vojtěch Filip naprostou pravdu, protože každý, kdo chce stavět památník esesákům, je… nu, hledám teď poněkud vlídné slovo, ale žádné mě nenapadá. Takže si domyslete sami…,“ doporučil Zeman.

To ale nic nemění na tom, že považuje za chybu, když šéf komunistů Vojtěch Filip v rozhovoru po ruská média prohlašuje, že si Češi váží Rudé armády za to, že je osvobodila od nacistů, zatímco neúcta k pomníkům legionářů z první světové války, kterou Rusové projevují tím, že se o některé pomníky nestarají, jim nevadí.

„Neúcta k československým legionářům je hrubá politická chyba. Já jsem o tom ostatně v Rusku kdysi jednal a bylo mi přislíbeno, že v takových místech, jako je třeba Samara a další, budou památníky obnoveny, respektive zřízeny. Mimochodem, Trockij (Lev Davidovič – bolševický revolucionář, který byl později na příkaz Stalina zavražděn – pozn. red.) vydal v době začínající občanské války výzvu, aby byli vražděni čeští legionáři. Nu a já nevidím důvod, proč bych se měl bolševiků zastávat,“ pravil prezident.


    
Vzkaz měl Zeman i pro starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Prohlásil, že každá strana má svého exota.

„Každá politická strana má svého exota. V tom není pan Novotný výjimkou, i když si myslím, že přesahuje schopnosti jiných exotů jiných politických stran. V úterý jsem panu Vystrčilovi docela přátelsky říkal, že odpůrci Občanské demokratické strany se budou zdržovat jakékoli kritiky Pavla Novotného, protože čím víc bude v ODS působit, tím horší bude mít ODS volební výsledky,“ konstatoval.