Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vandalizmus v Ostravě

21. 1. 2021

 

 

Rusko odsuzuje vandalizmus vůči památníku padlým rudoarmějcům v Ostravě

 

Rusko předpokládá, že české orgány přijmou veškerá opatření, aby se neopakoval incident z ostravského předměstí, kde byl poškozen pomník rudoarmějcům. V pátek to na brífinku uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. (Sputnik)


 

„Důrazně odsuzujeme pobuřující akt vandalizmu, ke kterému došlo 5. ledna na předměstí českého města Ostrava, vůči pomníku rudoarmějcům, kteří osvobozovali tento region v dubnu 1945,“ uvedla Zacharovová.

Mluvčí ruské diplomacie dodala, že Rusko očekává, že místní úřady budou hnát viníky k odpovědnosti.

„Předpokládáme, že (…) budou přijata veškerá opatření, aby se v budoucnu podobné incidenty neopakovaly,“ řekla Zacharovová.

Vandalové 5. ledna poničili kamenný památník bojovníkům Rudé armády v Zábřeh městského obvodu Ostrava-jih v části Břehy. Na tuto událost upozornil zastupitel obvodu Ostrava-jih Josef Graňák (KSČM), který informoval i místního starostu a Policii ČR. Jak informuje list Haló noviny, Graňák podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

„V tomto volebním období na radnici obvodu Ostrava-jih vládne koalice hnutí ANO, ODS a hnutí Ostravak. A musím uznat, že při výročí osvobození Ostravy jsou všechny památníky věnované osvoboditelům od fašismu v naprostém pořádku. Starají se o ně celoročně,“ uvedl Graňák.

 

Video incidentu bylo zveřejněno na platformě YouTube. Zhruba minutový záznam začíná záběry z okupace v roce 1968, které doprovázejí titulky.

„Dnes někteří si opět přejí přátelit se s Ruskem,“ uvádí autor příspěvku. „Ale s predátory se přátelit nelze (…) Působí na ně pouze strach před ohněm, který je odhání zpět do houští. Tak pojďme zapálit pochodně!“

Dále na záběrech osoba zahalená kapucí omotává památník ruskou vlajkou a před něj na zem hází vlajku sovětskou. Obě pak polévá hořlavinou a zapaluje. Video, ke kterému se soudě podle záběrů přihlásil Český národní korpus, končí slovy „neplatíme svobodou“.

Pomník, který byl poničen pomocí ohně, částečně očistily technické služby města.

Není to poprvé, co v Ostravě došlo k poškození pomníku rudoarmějcům. V říjnu 2019 vandalové poškodili památník v Komenského sadech v Ostravě a v brněnském Králově Poli. K činu se přihlásili příznivci neonacistické skupiny, která si říká Národní a sociální fronta.

Památník Rudé armády v Ostravě zbarvili do červena a popsali nápisy, které připomínají maďarské povstání v roce 1956. Následně byl podobně poškozen i památník v Brně.

„Namísto pojmu osvobození Rudou armádou nám přijde trefnější spojení obsazení Sovětským svazem. A takovýto akt čtyřicetiletého ponížení našich zemí si žádný památník nezaslouží,“ uvedli tehdy neonacisté.


Sputnik