Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trestní oznámení na vedení OKD

10. 6. 2020

Greenpeace Česká republika

PODALI JSME TRESTNÍ OZNÁMENÍ NA OKD, a.s.: Přijde vám normální posílat horníky do práce, když byl v dole potvrzen výskyt Covid-19? Vedení OKD pravděpodobně ano. Důl Darkov se nyní stal bezkonkurenčně největším ohniskem koronaviru v České republice.

⛔️ První dva případy se objevily 30. dubna, tedy během nouzového stavu, který trval až do 17. května. Počet nakažených se postupně zvyšoval, přesto vedení společnosti provoz dolu nijak neomezilo. 18. května začali hygienici plošně testovat zaměstnance dolu a výsledky, které přišly o dva dny později, byly alarmující – na koronavirus bylo pozitivně testováno 113 lidí a 6 rodinných příslušníků. Přesto nebyla těžba omezena. To se stalo až v okamžiku, kdy bylo prokazatelně nakaženo 212 lidí.

❗️ Důl Darkov není součástí kritické infrastruktury ČR. A v budoucnu se má nejen na Karvinsku, ale v celé České republice utlumovat těžba a spalování uhlí. Při ústupu od uhlí ovšem musí být brán zřetel obzvlášť na zájmy a potřeby horníků a dalších zaměstnanců uhelných společností. Jen tak může být zajištěn plynulý a spravedlivý přechod od fosilních paliv k čistější energetice a celkové modernizaci průmyslu. Postup firmy OKD v době koronavirové krize ovšem vyvolává pochybnosti, zda je firma vůbec ochotná brát na horníky ohled. Pár lopatek uhlí rozhodně nestojí za to, aby OKD ohrožovalo zdraví svých zaměstnanců a jejich blízkých. Zda vedení společnosti svým skandálním chováním porušilo zákon, bude nyní muset prošetřit policie.

➡️ VÍCE INFORMACÍ: https://act.gp/kauzaokd