Plán, který jako první zveřejnil v pátek americký list The Wall Street Journal, nebyl sice oficiálně potvrzen,ale přesto o něm bouřlivě diskutuje celá německá politická scéna. Nikdo, s výjimkou postkomunistické Levice, připravovaný americký krok nevítá. Především politici vládní CDU/CSU v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou doufají, že se tento záměr ještě podaří změnit. „Nechci spekulovat o něčem, pro co nemám žádné potvrzení,“ uvádí německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

„Faktem je, že přítomnost amerických vojáků v Německu přispívá bezpečnosti celé Severoatlantické aliance, tedy i americké bezpečnosti,“ poznamenala. „Komentovat to můžeme až v okamžiku, kdy budeme mít oficiální informaci – teď na ni čekáme,“ uvedl i úřad kancléřky Angely Merkelové.

Po sedmdesáti pěti letech od druhé světové války jsou Američané v mnoha částech Německa už takříkajíc doma. Pro mnohé regiony, například v Bavorsku, jsou i důležitým ekonomickým prvkem. Problém ale je, že samotné Německo, možná i kvůli pocitu bezpečí daném přítomností amerických vojáků, dává na obranu daleko méně, než by podle závazků vůči NATO dávat mělo.

Prezident Donald Trump nad tím v minulých letech několikrát vyjádřil nespokojenost. Jako velký problém vidí Spojené státy také plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Vůči firmám, které se na jeho výstavbě podílejí, hrozí USA sankcemi.Konflik

Polsko doufá, že by se vojáci USA mohli z Německa přesunout k nim. „Skutečné nebezpečí číhá za východní hranicí, takže přesun amerických vojsk na východní křídlo NATO pozvedne bezpečnost celé Evropy,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki. Varšava je ochotna financovat i výstavbu základny pro americkou armádu.