Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravomoci ministerstva zdravotnictví se rozšíří

11. 5. 2020

 

Pravomoci ministerstva zdravotnictví se rozšíří

Vláda schválila speciální zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii. Sněmovna předpis s omezenou účinností do konce roku projedná v řádném procesu se zkrácenými lhůtami, nikoli ve stavu legislativní nouze.

Zákon tak nevyřeší platnost aktuálních opatření i po konci nouzového stavu, který trvá do 17. května. Plán kabinetu pro rozvolňování omezení končí až 25. května. K otázce dalšího prodloužení nouzového stavu vláda žádné rozhodnutí nepřijala. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) bude ministerstvo v přechodném období mezi koncem stavu nouze a účinností dočasné legislativy regulovat činnosti skrze mimořádná opatření.

Zákon o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 má podle navrhovaného textu platit v klíčových pasážích do konce roku. Jeho cílem je dočasně doplnit předpis o ochraně veřejného zdraví, který bude nadále obsahovat obecná ustanovení. »Zákon dává kompetence pro ministra zdravotnictví navrhovat mimořádná opatření k regulaci provozoven a činností,« informoval Vojtěch.

Opatření by mohl resort vydávat po předchozím souhlasu vlády a jen v nezbytném rozsahu na nezbytnou dobu, v odůvodnění musí vysvětlit aktuální epidemiologická rizika. V případě hrozby prodlení může resort opatření nařídit sám, ale pokud by je vláda do 48 hodin nepotvrdila, pozbyla by platnosti.

Navržený zákon je podle stínové ministryně zdravotnictví za KSČM Soni Markové normou speciální s omezenou platností, ale jeho schvalování může trvat celé měsíce. »Zvlášť, když víme, jak se poslední dobou chová Senát. Proto by bylo zřejmé lepší, kdyby byl projednán ve stavu legislativní nouze. Reálně hrozí, že po skončení nouzového stavu se bude Česká republika řídit pouze nařízením ministra zdravotnictví v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví. Varianta nutného potvrzení rozhodnutí ministra vládou, jak to navrhuje tato předloha, je lepší než původní záměr, ale stále chybí kontrola Sněmovnou. To by mohl být problém. Důležité je, aby byla skutečně a včas provedena revize stávající krizové legislativy. Ochrana zdraví a životů občanů je totiž prvořadá,« řekla Marková našemu listu.

 

Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

 

Omezení služeb a hromadných akcí

Ministerstvo by mělo podle návrhu do konce roku kvůli likvidaci epidemie či při nebezpečí jejího opětovného vzniku mít možnost nařídit mimořádné opatření s celostátní působností, kterým přikáže určitou činnost či zakáže nebo omezí některé služby. Návrh zmiňuje oblasti veřejné dopravy, obchodu a výroby, obchodní centra, kadeřnictví a obdobné služby, koupaliště, hromadné akce či vysoké školy.

Resort by měl také dostat možnost přikazovat zdravotnickým zařízením, aby vyčlenila potřebné kapacity na boj s epidemií. V pravomoci ministerstva by měl být i možný zákaz či omezení návštěv v nemocnicích či zařízeních sociálních služeb a příkaz používat ochranné a dezinfekční prostředky. Předpis počítá s až třímilionovou pokutou při přestupcích proti ministerským opatřením.

Na projednání návrhu zákona v řádném procesu se zkrácenými lhůtami se podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky ve středu shodly opoziční strany. Piráti by ale podle středečního vyjádření šéfa jejich poslanců Jakuba Michálka projednání v legislativní nouzi umožnili, aby nevzniklo přechodné období mezi koncem nouzového stavu a začátkem účinnosti zákona. Stejně se vyjádřil také předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Podle Vojtěcha by do 30. září měla být připravena komplexní revize legislativy v souvislosti s epidemií. Týkat se to má ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, krizového zákona i zákona o ochraně veřejného zdraví. Kabinet uložil ministerstvu vnitra zpracovat návrh změn krizové legislativy.