Jdi na obsah Jdi na menu
 


MEDIÁLNÍ TLAK NA V.FILIPA

Vedení KSČM se nezabývalo údajným lobbováním předsedy Filipa

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří s novináři po schůzce s premiérem Andrejem Babišem, s nímž se sešel 21. února 2019 v Praze

Praha - Výkonný výbor KSČM se dnes nezabýval kauzou kolem předsedy strany Vojtěcha Filipa, který podle médií lobboval ve prospěch První chráněné dílny obviněného podnikatele Tomáše Horáčka. Nikdo nenavrhl zařazení bodu na program jednání. Podle prvního místopředsedy Stanislava Grospiče má Filip důvěru výboru. Nevyloučil, že se věcí může výbor zabývat v bodě různé, je to podle něj ale nepravděpodobné.

 

Severočeský podnikatel podle médií ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což žádal podle vyšetřovatelů úplatky. Filip čelí v souvislosti se zveřejněnými informacemi kritice protikorupčních organizací či hnutí Starostové a nezávislí, které požaduje jeho odchod z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny, ale také z řad vlastní strany. Filip řekl deníku Právo, že se "pouze ptal", a připomněl také, že působí jako advokát.

Filip podle informací Práva lobboval za První chráněnou dílnu na Finančním úřadu Ústeckého kraje na přelomu předloňského a loňského roku. V dopisech úřadu kritizoval podle deníku kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací.

Filip na začátku jednání výboru vedení o záležitosti informoval. Zopakoval, že je předmětem mediálního útoku. "Mám informaci, že to činil jako poslanec z výkonu svého mandátu. To řekl už minulý týden, zopakoval to tento týden a i dnes ta informace byla takto podána," řekl novinářům Grospič. "Co jsem měl možnost vidět dopisy, nevidím důvod, který by vedl k něčemu dalšímu, co by opravňovalo nějaké spekulace o střetu zájmu," dodal.

Někteří členové strany vyzývali v dopise Filipa k vysvětlení, podle Grospiče jde ale o jednotlivce. "Já vždycky budu respektovat rozhodnutí stranických orgánů," poznamenal.

Už při příchodu na dnešní jednání řekla europoslankyně a jednička komunistické kandidátky pro květnové volby do Evropského parlamentu Kateřina Konečná, že Filip má její důvěru. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik novinářům později řekl totéž. Filip kauzu dnes pro média komentovat nebude, řekla mluvčí strany Helena Grofová.