Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunisté vládu nepodrží

2. 6. 2021

 

Komunisté vládu nepodrží

Komunisté již mají jasno: vláda ANO a ČSSD jejich důvěru nemá. Jak v úterý řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič, to, že by vládu podrželi při čtvrtečním hlasování, nepřipadá v úvahu.

 
Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a premiér Andrej Babiš (ANO)
Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Neznamená to ale automaticky, že budou hlasovat se zbytkem opozice aktivně proti vládě, která by v případě vyslovení nedůvěry 101 hlasy musela podat demisi. „Žádná forma podpory vlády nepřipadá v úvahu,“ prohlásil Grospič po jednání klubu.

Podle něho jde nyní jen o to, jak dát najevo svůj názor, tedy zda odejít ze sálu a hlasování se nezúčastnit, čímž by trojkoalici Spolu, pirátům se Starosty a SPD chyběly hlasy, nebo aktivně hlasovat proti.

S tímto postojem komunistů se nechce smířit šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který ještě s nimi chce jednat o změně. Grospič nevyloučil ani to, že se předseda KSČM Vojtěch Filip ještě do čtvrtka sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Jak ale řekl Babiš Právu, žádnou schůzku již neplánuje. Pokud se komunisté rozhodnou hlasovat pro nedůvěru, pak by na tom ani další schůzka nic nezměnila.

Bez ohledu na čtvrteční výsledek bude dál řídit stát Babišův kabinet, protože prezident Miloš Zeman opět v pondělí slíbil premiérovi, že ho nechá vládnout i bez důvěry až do sněmovních voleb, které se konají 8. a 9. října.

 

O nedůvěře mluvil se Zemanem v úterý i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Pan prezident vyjádřil vládě podporu,“ řekl Hamáček Právu na otázku, zda Zeman zopakoval, že nechá kabinet v demisi vládnout dál.

Klub KSČM má být jednotný

Nikdo z patnáctičlenného klubu KSČM v úterý odmítavý postoj k vládě nezpochybnil. Mají ale problém, že by poté, co vládu až do letošního dubna tolerovali, hlasovali s pravicovou opozicí.

Podle Filipa důvody, pro které nedůvěřují vládě, jsou jiné než u pravice. Podle něho kabinet selhal v zahraniční politice a zásadně neplní kroky k sedmiletému plánu stabilizace veřejných financí. Pravicová opozice argumentuje střetem zájmů premiéra, nezvládnutou pandemií či nezajištěním jasné podpory spojenců v kauze Vrbětice.

Hlasovat bude už i Sommerová

Komunisté s rozhodnutím čekají na doporučení výkonného výboru, který se sejde ve středu a vyhodnotí anketu regionů. Podle Filipa ve straně převažuje názor vládu nepodržet. Konečné stanovisko dá až klub ve čtvrtek ráno před hlasováním. „Budeme požadovat jednotný postoj celého klubu,“ řekla jeho místopředsedkyně Hana Aulická Jírovcová.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) svolal schůzi k nedůvěře na čtvrtek poté, co návrh trojkoalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) v úterý podepsali i Piráti a STAN, kteří s tím čekali na odjezd diplomatů a zaměstnanců ruské ambasády. I s podporou SPD, Trikolóry a nezařazených poslanců jim bez souhlasu komunistů bude chybět ke stojedničce osm hlasů.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše vláda bez důvěry bude muset daleko obezřetněji postupovat ve svých návrzích zákonů i těch týkajících se personální politiky a dalších důležitých rozhodnutí. Babiš by, jak řekl, musel jednat se stranami ve Sněmovně, včetně opozičních.

 
 

 


Portrét


FotoalbumKontakt

OV KSČM Frýdek-Místek

Palackého 127

Frýdek-Místek

738 01

Administrátor webu :

webmaster2020@seznam.cz

Objednatel: KSČM

Zhotovitel: Kolektiv OV KSČM F-M

Mobil : 608 949 999

webmaster2020@seznam.cz

DEFCON


Počasí

Meteoradar

RevolverMaps


Mail list
Statistiky

Online: 8
Celkem: 983210
Měsíc: 20815
Den: 753