Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Skála - Panstvo u koryt šije boudu

28. 12. 2020

PhDr. Josef Skála, CSc.

Josef Skála: Fraška, to bude mít následky. Panstvo u koryt šije boudu. Budoucnost KSČM? Musí to být takto…

23. 12. 2020 18:00

ROZHOVOR „Udělali si z nás toaletní papír,“ komentuje bývalý místopředseda KSČM Josef Skála výsledek vyjednávání komunistů o rozpočtu. O žádný úspěch prý nejde a lidé si myslí, že si Andrej Babiš KSČM „pronajal“. Skála podrobně načrtl i scénář, jakou proměnou musejí komunisté projít, aby po volbách neskončili mimo Sněmovnu. Pro současné vedení strany to příjemné čtení nebude.

Nebylo by spíše prozíravější, aby stranu i nadále vedl Vojtěch Filip? Jde nepochybně o vaši nejznámější tvář.

Když se Vojtěch Filip chopil stranického kormidla, měli jsme 41 mandátů v Poslanecké sněmovně – a šest v Evropském parlamentu, tedy celou čtvrtinu české kvóty. Teď je to 15 mandátů doma a jediná europoslankyně. Z více než 170 krajských zastupitelů do podzimu 2016 jich zbylo jen 13, tedy necelá desetina. Volební výprasky plení drasticky i stranické finance. Za éry dnešního předsedy klesly státní příspěvky za volby o víc než 60 milionů ročně. Škrtí to rozpočty práce mezi lidmi. Kolegy, pro něž je strana zaměstnavatelem, dusí „pracující chudoba“. Po posledních volbách jsou na tom ještě hůř. S jejich platy se dá přežít jen souběžně se starobním důchodem nebo jinou prací na plný úvazek.  

Alarmující je hlavně vývojový trend. Získat tak málo hlasů jako letos, příští rok přestaneme být i parlamentní stranou. Pod pět procent nás řadí i stále víc průzkumů veřejného mínění. Tím víc od chvíle, kdy vedení své funkce sice nabídlo, ale složit je chce až na sjezdu. To už nerozdýchá ani flegmatik. Sám Vojtěch Filip prohlásil, že už kandidovat nebude. Udělal to i po debaklu v minulých volbách do Sněmovny. Pak to ale vzal zpátky a prohlásil za podraz nepřejícných novinářů. Ta samá ostuda nám snad už nehrozí. O to víc se maká na dvou jiných manévrech. Prvním je parodie na „nové vedení“. Tedy rošáda z jiných „nejznámějších tváří“ srocených kolem předsedy. Jediný námět, co dělat jinak, z nich nepadá ani teď. Lídři jsou dvojího druhu. Jedni se obklopují lidmi, co toho v určitém směru umějí víc než oni sami. Druzí se tomu brání v panické hrůze, aby jim nikdo nepřerostl přes hlavu. Líheň našeho předsedy je tohoto kalibru. 

Druhý manévr začal hanebnou dezinformací. Na okamžitou rezignaci je sama o sobě. V brněnském dějišti je prý další volný termín až koncem listopadu 2021. A pokud sjezd neodložíme až na dobu po říjnových volbách, údajně nám propadne 600 tisíc už uhrazené zálohy. Pravda není jedno ani druhé. Brněnští kolegové to doložili přímo od pramene. A tak se sjezd kupodivu může konat i koncem března. To už však bude po nominačních konferencích sestavujících volební kandidátky. Nynější vedení strany chce mít pod palcem i rozhodování, kdo bude v jejich čele. A „předplatit“ si tím podporu na stranickém sjezdu. Bývali jsme stranou budoucnosti. To až teď hrozí, že to vyhraje „po nás potopa!“          

Sám jste na předsedu již kandidoval, avšak neúspěšně. Má smysl se o kandidaturu do vedení pokoušet znovu? Při vašem minulém působení jako místopředsedy často zněly názory, že jste spíše osamělý bojovník a nemáte širší podporu.

Míla Ransdorf byl naprosto unikátním fenoménem. Roky zářil i z televizní obrazovky. Když kandidoval na předsedu strany, získal 26 hlasů z více než tří set. Na našich sjezdech hrávaly první housle jiné faktory. Hlavně podíl delegátů, které politika živí. Bývá jich kolem třetiny i víc. Z platu stranického funkcionáře nezbohatli, ani když býval únosný. Tím větším lákadlem jsou posty v legislativě i nižší veřejné správě. To byla mucholapka Vojtěcha Filipa. Vyhrál ji už na našem IX. sjezdu (2016), kde jsme se o post předsedy utkali poprvé. Já delegátům slíbil dohnat kritické nálady, které nám ukazují záda, a vrátit nás na jejich hrot. Vojtěch je lanařil na nadílku „poctivé správy“, vonící erárními úřady. Jen „o prsa vietnamské puberťačky“ s tím vyhrál už tehdy.  

Když jsme fanklub „poctivé správy“ varovali, že skončí žalostně, padaly na naše hlavy hloupé urážky. Poslední porážky trumfly i naše obavy. Už jsme byli členy devíti a pak osmi „krajských vlád“. Jen o poznání méně než poslanci berou i zástupci hejtmana a radní. O moc hůř na tom nejsou ani předsedové výborů krajských zastupitelstev. Postů na této úrovni jsme mívali i několik desítek. Teď to nevypadá ani na jeden. Nejsem z těch, kdo se tetelí z cizího neštěstí. Padá na konto celkové politiky strany. Vyvodí z toho ti, komu zpackala životy, závěry aspoň teď? Jazýčkem na vahách bývaly hlavně jejich hlasy. Přesněji části z nich, abych nekřivdil těm prozíravějším už dřív.     

Teď se na tváře změny pasují i lidé, kteří ji dosud blokovali. My ji razíme od dob, kdy měla oporu i v Mílovi Ransdorfovi a Jardovi Kohlíčkovi. Strana se ale skládá ze dvou názorových proudů – a logicky i z více generací. Vítěz, co „bere vše“, si nevidí na špičku nosu. Zvlášť pokud vyhrál 51 : 49, tak jako na posledních sjezdech. Stát se to i tentokrát, strana se rozštěpí. Nebo se její půlka naštve natolik, že už nebude dělat vůbec nic. To proto navrhujeme dohodu, vedoucí k rovnému zastoupení obou názorových proudů i generací. V budoucnu klidně i formou dvou spolupředsedů. Mají je německá Die Linke i některé jiné partnerské strany. Jenže to je možné teprve na sjezdu, který upraví stanovy. Ten se však může konat až příliš pozdě na to, aby se změna stačila projevit včas před říjnovými volbami. Napříč okresy už proto sbírá podporu návrh z Prahy-východ. Navazuje na stanoviska Ostravy, Brna i dalších okresů. Žádá vyjít vedení, které nabídlo své funkce, vstříc už na nejbližším plénu ÚV KSČM.  A na dobu do sjezdu zvolit jen dva místopředsedy, reprezentující oba názorové proudy i generace. A sice Kateřinu Konečnou a mne. A dát nám dvěma mandát vybrat si tým spolupracovníků, s nimiž připravíme XI. sjezd strany a postup ke sněmovním volbám. Je to jediné řešení proveditelné snad ještě stále včas. Jen tak lze získat většinovou podporu, která stranu udrží pohromadě a v aktivním režimu. Kývne-li na to i Kateřina, je vyhráno. Přirozeně jen v první, o to však důležitější fázi.   

 

Anketa

Je kruté, že v ČR na Vánoce umírá tolik kaprů?

hlasovalo: 5876 lidí

 

Jaká je vaše představa programových priorit KSČM do příštích voleb? Co jiného byste proti roku 2017 měli voličům nabídnout?

Pro partaje, které pase byznys, je byznysem i politika. Diví se tomu jen naivka. Z nás musí být znát už na první pohled, že politikou na kšeft pohrdáme – a jsme její alternativou se vším všudy. Na čem to závisí především, shrnul Engels už před 140 lety. Dokud byl socialismus jen bezradnou utopií, napsal ten moudrý muž, „kapitalistický výrobní způsob a jeho důsledky sice kritizoval, ale nedovedl jej vysvětlit, a tedy ani se s ním vypořádat“. To, co zní naším jménem dnes, na tom bývá ještě hůř. „Kritizují“ se jen „důsledky“. „Vysvětlení“, odkud se berou, však chybí. Nutně tak scházejí i řešení, schopná se s nimi vypořádat. S naším cílem se nakládá s nemenším diletantismem. Kdo si s ním neví rady, ani se k němu veřejně nehlásí. Kde o něm přece jen padne řeč, dopadá jako kázání o království nebeském. Až ale po soudném dni, na nějž si počkáme v závětří režimní rutiny. Tady už cíl a dnešek dělí zeď, vyšší, než jakou Trump staví na mexických hranicích. Dřív jsme se k reformismu vymezovali zleva. Teď se reformy, krotící aspoň obscénní psychopaty, nerazí ani naším jménem. Už nás ráčila obšťastnit i zcela nevídaná moudra typu: „Náš program teď plní vláda“ („Krátkodobým programem strany je dohoda s ANO“). O to víc lidí tak z politiky na kšeft podezírá i KSČM.  

Táhlo nás to ke dnu i v klidnějších vodách. Za dnešních krizí nám to tluče hřebík do rakve. První byla na spadnutí už roky. Anoncovaly ji i myšlenkové tanky, které si piplají globální oligarchie. „Konec dějin“, vykuřovaný kadidly „postkomunismu“, končí na sopce rekordních ztrát a dluhů. Odtajnit pravdu o tom, kam to dopracoval, musí hodit ručník – a po kolenou až do Canossy. Zrovna když mu to začalo hrozit, však udeřil nový virus. Není úletem Matky přírody. Je bastardem z laboratoře. Rázem se na něj svádí i bankrotářský svinčík, v jehož příčinách je nevinně. Aby se na kopyto „boje s koronakrizí“ narazil „great reset“, koncipovaný už řadu let – a myšlenkovými tankisty globálních oligarchů.  

Smí na tu říkanku přistoupit opozice, mající rozumět kapitalismu stokrát víc než všechny jeho fankluby? Pokud to dopustí, selže hned dvakrát. Pravdu o kapitalismu zamlčí i ve chvíli, kdy je unikátně nahatá. Čím chce pak obhájit – svůj vlastní raison d’etre? Druhé selhání má i zcela akutní důsledky. „Elity“, okupující většiny zdrojů planety, už nemohou vládnout postaru. „Great reset“ je scénářem „katastrojky“, vedle níž bledne i dílo zkázy, zastřešené stavropolským tlučhubou. Gorbačov vydal psychopatům politický Východ. Repríza to má za lubem globálně. Už před tím alarmuje i kdejaký liberál. Pantáty „jediné opoziční strany“ to netrápí. Erární verzi, že tu máme jen „koronakrizi“, polykají i s navijákem. Sami tak živí i iluzi, že až covid-19 odezní, věci se vrátí tam, kde byly předtím. Naše parta před ekonomickou krizí, hlubší a ničivější než ta minule, varovala už loni v létě. Byli jsme osočeni z „apokalyptických“ nesmyslů, ba „dogmat z 50. let“. Ta Hirošima na zdravý rozum stojí i ve zprávě pro XI. sjezd, předložené před pár týdny. 

To, že vypukla vážná krize a hned tak neskončí, však snad už nikdo soudný nepopírá. Proč má pak tolik záležet na její interpretaci? 

Podezření, že se na nás šije kolosální bouda, už je většinovým pocitem. Strach i vztek se však daří držet v ohradě, která panstvu u koryt vrásky nedělá. Jednou ukolébavkou o banální „chřipečce“. Podruhé ve víru výčitek, že vláda se rozdává příliš málo. Třetí hororem, že Soros, Gates a jejich kamarila jsou kolektivní Mengele. Každé z těch návnad se co chvíli podstrčí i chytlavá pikantérie. Aby se obratem ukázalo, že je to další ptákovina v pořadí. A tím snáz se daly jako zlovolné „konspirace“ znevážit i doličné předměty, z nichž mrazí. Bermudský trojúhelník přeludů zůstává nedotčen. Tkví v helvétské víře v ryze přírodní pohromu. V to, že až pomine, vrátí se staré časy. A že nám je chce pokazit jen hrstka zloduchů, posedlých čistě osobní perverzí.        

Staré časy se však nevrátí. Není to nejen v silách, ale už ani v zájmu oligarchů, poroučejících většině zdrojů planety. I oni uvízli v pasti rekordní „nadvýroby kapitálu“, řečeno s autorem Kapitálu. Propasti, která ho dělí od kupní síly jeho „lidských zdrojů“. Dezertují z ní zadlužováním budoucnosti. Dluh však už dusí i dnešní trh. Zchromlý trh vrší ještě větší dluh. Tím větší dluhy padají z „kasina“ finančních kejklí, vynášejících miliardy za nulové zásluhy. Zpod bumerangu, jenž světu padá na hlavu, vedou jen dvě cesty. První by vyžadovala zrušit embargo na demokracii v ekonomice. Nechat ji vyjít naproti skutečným lidským potřebám. A tedy i garantovat právo na důstojnou práci, odměnu a kvalitu života úplně každému. „Great reset“ míří přesně opačně. Ze soutěsky, do níž se zahnaly i samy oligarchie, chce vyváznout ještě větší koncentrací jejich moci. Tak aby penězovody parazitní renty sály ještě větší díl světového výnosu – a na ostatní nezbylo ani dnešní torzo už beztak „omezené suverenity“. Hodokvas mizantropie většinu z nás skutečně nepotřebuje. Horory o „depopulaci“, která vyhubí pět šestin světa, však budou jen dalším z podvrhů, majících znevážit skutečné argumenty. Blíž realitě bude jiná hypotéza – o proměně milionů lidí v kopie proletářů antického Říma, ač logicky v úplně jiných kulisách. Tedy lidí bez stabilní práce a na „nepodmíněném základním příjmu“, co uživí jen „chléb a hry“. Dnes snad i salám, v němž ne a ne najít kousek masa – a potoky krve, stříkající ne v Koloseu, ale z obrazovky.      

Reprízou „katastrojky“ to je hned trojmo. Zaprvé samotným cílem – uvalit „totáč“ jako řemen na gigantické zdroje, k němuž se hrstka oligarchů dopracuje neméně gigantickým podvodem. Zadruhé tím jediným, co stavropolský křiváček zvládal bravurně – tedy uměním klamat tělem až do chvíle, kdy lidi postaví před hotovou věc. Věrnou kopií své předlohy je i hlavní směr globální „katastrojky“ – zaháňka ekonomiky do chaosu a dluhové oprátky, usnadňující její „nepřátelské převzetí“ za pár šupů. 

Z toho však plynou i jiné priority než z následků přechodné nákazy. Platí to i pro země, které jsou jakžtakž svéprávné. O to víc ovšem pro ty, sražené do kolen cizího vazala. Což je i případ naší republiky, jakkoli nerada to slyší sorta, zamrzlá v triumfalismech „postkomunismu“. Komu je kapitalismus posvátnou krávou, je pro něj rouhavou herezí i pravda o jeho krizi. Nazvat ji pravým jménem tak může jen antikapitalistická opozice, jíž žádné advokátské kánony nevážou ruce. Pokud to udělá, dostane unikátní šanci artikulovat i téma ohroženého národního zájmu – a cestovní mapu jeho obrany. Vozové hradby, střežící české zdroje před zcizením „supím kapitálem“, který česky ani neumí. Ochrany peněz daňových poplatníků před vykuky za vodou, jejichž vyděračskému skuhrání přejí média. A tím většího tlaku na tvorbu nových zdrojů ve veřejné režii a vlastnictví. Aby v nich našel důstojné uplatnění i hospodský a kulisák, dramaturg nebo herec, pokud jim pracka trhu zavře krám natrvalo, a nejen na dobu roušek a karantén. 

Tohle se v prostředí, které na viry svádí i pravé finále studené války, neurodí. Panské říkanky lahodí i zašívárně „poctivé správy“. Dělá z nás užitečného idiota. Jenom dvě cesty vedou i z této křižovatky. Ta nynější – za politická humna. Živou vodou nás polije jen ta druhá. Ta, která proti habaďůře oligarchů postaví scénář v zájmu demokratické většiny – a vyrazí do boje o její podporu. Naše parta na něm už pracuje. Spolu s osvícenými mozky mimo řady strany. Stane-li se programem KSČM, udělá to radost i jim všem. Scénář, čelící „katastrojce“ napodruhé, dostane slovo i na půdě Parlamentu. A právě tím pojistí, že se tam vrátí i sama KSČM – a v ještě početnější a údernější sestavě. Naše parta pro to udělá maximum. Selže-li pud sebezáchovy i tentokrát, jsme ten poslední, komu to lze vyčítat.