Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK SE MAJÍ POSLANCI V PS PČR

Poslanci dál ho za hubičku dují  

17.06.2019  Aha! - (jt, map)
strana: 2  rubrika: Politika, 40%

Některé ceny ve Sněmovně se na nátlak Aha! o pár korun zvedly, ale...

PRAHA – Rok se s rokem sešel, a jídlo je zase dražší. Tedy všude se až na »kulinářský skanzen« zvaný restaurace ve Sněmovně. Přesně dvanáct měsíců od »rakvičkové aféry « tu redaktor Aha! zkontroloval, za kolik se poslanci nadlábnou. A z zjistil, že některá jídla jsou za stejnou hubičku jako loni, přestože suroviny zdražily.

Před rokem deník Aha! zjistil, že poslanci si ceny svých nestoudně levných jídel chtějí ještě snížit. Symbolem tažení za to, aby ze svého platu nejméně 82 tisíc platili za jídlo alespoň jako v nejlevnější nádražní kantýně, se stala rakvička za osm korun. Jako »rakvičkovou aféru«, která nakonec zlevnění zabránila, také nazval šéf komise pro práci Sněmovny Pavel Kováčik (63, KSČM). A jak od odpověděl, když se ho deník Aha! dotázal, zda tato laskomina za rok podražila? " Tu problematiku komise neřeší, je v kompetenci Kanceláře PS," odbyl dotaz.

Vedle ani gulášovka

Nezbylo tedy než se vypravit na průzkum. Do restaurace se redaktor Aha! nakonec dostal s jedním z poslanců, který ale mermomocí chtěl zůstat v anonymitě.

Přece jen, zlost kolegů, že jim někdo útočí na gáblík za hubičku, by mohla být nepříjemná... Sněmovní jídelna nebyla byla plná, strávníci obsadili jen čtyři stoly. Některé z nich zlákaly stejně jako redaktora Aha! kuřecí medailonky na tymiánu. No neberte to: CENA 63 KORUN! To by ve vedlejší Malostranské besedě nestačilo ani na gulášovou polévku, kterou tu ve s stálém jídelním lístku nabízejí za 69 Kč. A kdybyste si chtěli dopřát obyčejnou tlačenku, museli byste ještě 46 kaček dotlačit.

Účet zbytečný?

V »Parlamentní besedě« jsme si k medailonkům objednali ještě jasmínovou rýži za 14 korun a dva kopečky vanilkové zmrzliny 1 (jeden za 9 kaček) – celkový účet 95 korun. Tedy o plných 65 korun méně, než kdybychom si zašli na polední menu v Malostranské besedě, která patří v okolí k nejlevnějším. Však se také obsluhu zarazilo, že si redaktor vyžádal účet. Jídla tu nepodléhají elektronické evidenci tržeb a na těch pár drobných si ho tady asi nikdo nebere...

Proč tak málo?

Jak se tvoří cena jídel v parlamentní jídelně? "Sečte se pořizovací cena bez DPH, k té se připočítá přirážka stanovená vnitřními předpisy Kanceláře Poslanecké sněmovny a teprve k této hodnotě se připočítá daň z přidané hodnoty," popsala už dřív pro Aha! Martina Lustigová z tiskového odboru dolní komory. Kdeže loňské řízky jsou?

Jak tedy dopadlo celkové srovnání cen ve sněmovní restauraci po roce, kdy obyčejným lidem potraviny podle statistiků podražily o téměř tři procenta? U nápojů a moučníků zůstaly stejné. O pár korun se zvedly ceny jen u některých jídel. Nepochopitelně však třeba řízky nebo salátový talíř zůstal na svém, přestože suroviny, jak ukazuje tabulka, stojí víc než před rokem. Smažený kuřecí řízek (150 g) Cena před rokem i dnes: 58 Kč 5 JAK PODRAŽILY SUROVINY Y * 150 g kuřecího Před rokem: 22,20 Kč Nyní: 22,80 Kč Rozdíl: +0,60 Kč * Salátový talíř s nivou (rajčata, okurky, papriky, y cibule, vejce, niva) Cena před rokem i dnes: 71 Kč Které suroviny podražily: Niva (1 kg): +3,60 Kč Papriky (1 kg): +7,30 Kč Cibule (1 kg): +24 Kč Pozn.: průměrné ceny v květnu 2018 a 2019 podle ČSÚ

Smažený vepřový řízek (150 g) Cena před rokem i dnes: 60 Kč Bramborové hranolky Cena před rokem i dnes: 19 Kč JAK PODRAŽILY SUROVINY * 150 g vepřového o Před rokem: 18,10 Kč Nyní: 19,80 Kč Rozdíl: +1,70 Kč * 200 g hranolek Před rokem: 6,30 Kč Nyní: 7,30 Kč Rozdíl: +1 Kč