Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den Slovanské vzájemnosti ve FM

28. 8. 2020

 

Den Slovanské vzájemnosti  ve Frýdku-Místku  

V areálu restaurace Golf ve Frýdku-Místku se dne 22.8. 2020  uskutečnil tradiční „Den Slovanské vzájemnosti“. Letošní organizaci a průběh silně poznamenalo doporučení vlády ohledně pandemie coronaviru a zejména dodržování hygienických opatření. Slované však drží pospolu a přes všechna úskalí jsme se sešli.

Hlavními organizátory byly: Oblastní organizace  ČSBS  Beskydsko vz. Bronislava Brixová Matušková, koordinátor mezinárodního programu  a Okresní výbor KSČM ve Frýdku-Místku, hlavní partner  Moravskoslezský krajský výbor KSČM .  Na zajištění programu slavnosti se podíleli účastníci i ze sousedních státu – Slovenska a Polska: Motorkáři Beskydsko, Motorkáři Slovenska – dále také jako hlavní organizátor Cest SNP, které realizujeme následující týden. Za Polsko společnost DAKI,  Ostravský ruský dům a Česko-ruská společnost.

Na slavnosti byla přítomna řada významných a milých hostů. Atašé generálního konzula Ruské federace v Brně Vladimír Jastřembskij, předsedkyně Ostravského ruského domu Anna Stuchlíková a předseda Česko-ruské společnosti v Ostravě Karel Šesták. Ústřední výbor ČSBS zastupoval Jaroslav Žáček a Bronislava Brixová Matušková, rovněž předsedkyně Oblastní organizace ČSBS Beskydsko. Motorkáře Slovenska Jan Zrelica a Motorkáře Beskydsko Robert Skuhra, DAKI z Polska Slavomír Osinski.

Počasí bylo nádherné, sluníčko příjemně hřálo a nálada přítomných účastníků se dala vyčíst z jejich spokojených, usměvavých tváří. Publikum za bouřlivého potlesku odměnilo a ocenilo vystoupení jednotlivých protagonistů. Bohatý kulturní program začal od 13 hodin a pokračoval non-stop a skončil po čtyři hodiny.

 

A bylo na co se dívat a poslouchat. Živou hudbou a zpěvem rozehřála přítomné publikum Nikol Hamplová. Českou republiku dále představili Igor Jelínek na kytaru a Hana Kosková na harmoniku. Zahraniční vystupující uvedl Sergej Zubkevič z Běloruska, který se doprovázel na kytaru a hlasem operního zpěváka „zapěl“ několik populárních písní. Mladičká Alexandra Volkmerová zazpívala rusky řadu písní a přítomní pochopili, přestože jde o studentku, že se jedná o talentovanou zpěvačku. Půvabné sportovní kreace předvedly mažoretky z DDM Třinec „Rozetky“,  z Polska – DAKI, folklórní soubor, sličných hochů  Goralů, kteří nám hráli v průběhu celé akce. 

Ani se nechtělo věřit, že slavnost je u konce. Tak rychle uběhl letošní ročník. Přítomni se rozcházeli s vědomím, že slovanské národy drží pospolu.

 

OV  KSČM Frýdek-Místek  a  OV ČSBS Beskydsko 

Frýdek-Místek, dne 26.8.2020