Jdi na obsah Jdi na menu
 


POMNÍK PRO VLASOVA

Přepisování dějin pokračuje. Tohoto politika, který je proslulý vulgaritami a sprostými urážkami, nezajímají historická fakta

 
 
Objevuje se další, po zviditelnění toužící falzifikátor dějin. Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) vyhlásil do světa, že chce vybudovat v této městské části pomník vlasovcům. Tohoto, vulgaritami a sprostými urážkami proslulého politika, zjevně nezajímají historická fakta.

Například to, že Vlasov organizoval koncem roku 1944 armádu, jejímž velitelem byl se souhlasem Hitlera jmenován. Že se ve službách německých okupantů vlasovci podíleli na protipartyzánských akcích, že byli využíváni jako konfidenti proti obyvatelstvu a jako agenti provokatéři.

Na konci války, aby si zachránili kůži a získali alibi, připojili se k pražskému povstání. Ze strany vlasovců nešlo o nic jiného, než o snahu vykoupit se na poslední chvíli za zradu a spáchaná zvěrstva.

Když zjistili, že se k Praze blíží Rudá armáda, urychleně opustili Prahu a snažili se dostat do amerického zajetí. V souladu s Chartou Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku jsou zločiny Andreje Vlasova a jeho kompliců kvalifikovány jako účast na nacisty spáchaných válečných zločinech, zločinech proti lidskosti a napomáhání jim.

Jménem pražských komunistů vyjadřuji zásadní nesouhlas s vybudováním pomníku vlasovcům.

Komentář Marty Semelové, předsedkyně KV KSČM Praha

Články uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce