Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výročí bombardování Drážďan. A bombardování Prahy 14. února 1945 – tragický omyl (?). VIDEA

14. 2. 2017

V noci z 13. na 14. února 1945 začaly nejkontroverznější a smrtící nálety druhé světové války a touto událostí bylo „spojenecké“ bombardování zápalnými bombami německého města Drážďan, které bylo městem velkých uměleckých děl a silně přelidněné uprchlíky, protože válka byla prakticky u konce.

Od roku 1939 do konce roku 1944 bylo toto město ušetřeno náletů, které spojenci prováděli na tolik ostatních měst, protože to bylo prostě „kulturní centrum“ a v té době bylo považováno za „Benátky Německa“. Ve středu města nebyly žádné továrny, jen železniční stanice, jako v každém jiném městě a  v únoru 1945 byly ve městě většinou jen uprchlíci (ženy, děti a ranění) ustupující z východu v pokusu uniknout před postupující Rudou armádou, blížící se k Berlínu.

Lazaretní vlaky sem přivážely tisíce raněných z fronty. Ti všichni se tak společně se starousedlíky, zbytky židů určených k posledním transportům a zahraničními dělníky nucenými zde pracovat v rámci tzv. totálního nasazení, ocitli na jednom místě, ve kterém měla brzy propuknout ohnivá bouře, požírající vedle vojenských strategických cílů jak lidské životy, tak i staré kulturní památky.

Protiletecká obrana města byla naprosto nedostačující. v únoru 1945 ani náhodou nedosahovala vysokého stupně účinnosti. Původně silné a účinně rozmístěné flaky protileteckých baterií byly postupně přesunuty na východní frontu, kde se používaly proti tankům, a další částečně posílily protiletecké obrany například v Berlíně, Halle a průmyslových měst v Porúří. Drtivému náletu tedy nic nebránilo   . . . . . . . . . . . .

 

Výročí bombardování Drážďan. A bombardování Prahy 14. února ...

aeronet.cz