Jdi na obsah Jdi na menu
 


Válečné příběhy - Prolog: Český pluk z vojáků 8. pěší divize, který jako jediný bojoval s nacisty už 14. března 1939...

17. 3. 2017

ímto článkem v den tragického výročí 14. března 1939, kdy byl za dva následující dny již Protektorát Böhmen und Mähren postupně obsazen nacisty, začínám cyklus válečných příběhů; jde o další hrozivé memento, protože ani po 78 letech se svět patrně z ničeho nepoučil a další válečné běsnění tureckých neonacistů a fašistů je doslova na spadnutí…

Před několika lety jsem v židovském státu psal o válečnýchh osudech moravských židů v Izraeli. Jedním z nich byl i příběh vojáků 8. pěší divize v Czajankově textilní továrně na okraji Místku, která byla využívána jako kasárna; sídlil zde český pluk, jenž jako jediný bojoval s nacisty už 14. března 1939. Vyprávěla mi o tom svědkyně bojů a moravská židovka Franci Landsbergerové z Místku, jedna z hrdinek mé knížky "Izraelské osudy -Tisíc a jedna pravda o Svaté zemi..."

V očekávání 2. světové války se Československo připravovalo na svoji obranu. Celkem mělo být na hranicích postaveno 1 276 těžkých a 15 463 lehkých bunkrů, pevností a tvrzí. Z důvodu nákladné investice, kterou si předválečné Československo nemohlo dovolit, byl projekt rozpracován na více jak 10 let. Náklady by dosáhly skoro jedenáct miliard korun. Suma na tehdejší dobu astronomická.

Do odstoupení pohraničí se stihlo proinvestovat pouze jednu pětinu částky. Postaveno tak bylo jen 226 pevností, mělo stát i 17 tvrzí. Z plánovaných 15 463 objektů lehkého opevnění se podařilo dokončit necelých 10 tisíc, vydaných nakonec bez jediného výstřelu. Dne 23. září 1938 byla mobilizace, povoláno bylo 1 250 000 mužů do zbraně.

„Tato válka bude hrozná. Nakonec se u nás s Němci budou bít všichni, muži, ženy. Ale budeme se bránit do posledního dechu. Já zůstanu se svou vojenskou družinou stále u vojska. Ale budu ustupovat s vojskem jen po jistou dobu. Až se budeme muset zastavit, území už dál neopouštět a bít se až k smrti, to já jako prezident republiky nesmím být zajat. Zůstanu s těmi, kteří se budou bít doopravdy až do poslední chvíle, a padnu s nimi.“ řekl Edvard Beneš, 26. září 1938.

„Musíme do války, ať jsou důsledky jakékoli. Západní velmoci budou nuceny nás následovat. Národ je naprosto jednotný, armáda je pevná a chce do toho jít. A i kdybychom zůstali sami, nesmíme povolit,“ prohlásilo pět nejvyšších českých generálů u prezidenta Edvarda Beneše, 28. září 1938    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

 

 

Válečné příběhy - Prolog: Český pluk z vojáků 8. pěší divize , který ...

www.rukojmi.cz