Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Polsku byl rozbit na kusy památník osvoboditelům od fašismu

17. 7. 2014

 

pamatniklimanowVe městě Limanowa, 50 km jihovýchodně od Krakowa, byl barbarským způsobem zničen památník sovětským vojákům – osvoboditelům. Reportáž přineslo Radio Krakow. Přímý odkaz (i s fotografiemi) na stránku v polštině je zde: http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf … enDocument

Úsilí o demolici obelisku trvalo více než dva roky. Práce nyní (27. června 2014, pozn. překl.) započaly. Pomník Vděčnosti Rudé armádě v Limanové byl vybudován na konci 60. let. Nejprve stál na městském trhu a po jeho přestavbě se dostal do městského parku. V posledních letech se začal měnit v ruinu. Mimo jiné zmizel reliéf s vyobrazením sovětského vojáka ve společnosti děvčete, horníka a horala. Pomník byl zapsán na listině chráněných objektů a proto před jeho odstraněním musely proběhnout konzultace a opatření mimo jiné s Národní radou paměti válek a mučednictví. Rozhodnutí o demolici přijala rada města Limanowa v roce 2012, ale teprve nyní bylo možno přistoupit k jeho demolici.

Sławomir Wrona/kp
Překlad Jan Fryčer

Ruský televizní kanál 1 (http://www.1tv.ru/) dne 8. 7. 2014 informoval, že zničení tohoto objektu bude předmětem protestu Ministerstva zahraničí Ruské federace vůči polské vládě. Připomíná se, že na území Polska v boji proti fašismu a za jeho osvobození padlo 60 000 sovětských vojáků a jsou zde jejich pomníky.
Památník nebyl snesen, ale rozbit na kusy. Bylo to nazváno svatokrádeží a znesvěcením a konstatováno hrubé narušení dvoustranných dohod o ochraně míst paměti obětem druhé světové války. Stránky ruského ministerstva zahraničí:
http://www.mid.ru

(Fotka převzeta z webu http://www.radiokrakow.pl)V Polsku byl rozbit na kusy památník osvoboditelům od ...

levaperspektiva.cz