Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slovo předsedy - Dny osvobození

26. 4. 2020

 

87024575_10215600699871145_8066761155340664832_n.jpg

Vážení spoluobčané, soudružky a soudruzi,

vzhledem k platným omezením v souvislostí s epidemiologickou situaci v ČR, se zřejmě nebudou konat oslavy a pietní akty k slavným májovým výročím. Využíváme proto tento netradiční způsob Vás oslovit, pozdravit a připomenout  tradiční svátek práce 1. Máj, mezinárodní svátek solidarity všech pracujících celého světa, který se slaví již od roku 1890. Nelze nevzpomenout i konané májové veselice.

 

4. května si připomeneme 75. výročí osvobození Frýdku-Místku a jeho okolí slavnou Rudou armádou od německých okupantů a vzpomeneme na 966 vojáků a 75 důstojníku Sovětské armády i 44 našich občanů, kteří položili své životy za naší svobodu.

 

Následně 8. května vzpomeneme 75. výročí ukončení 2. světové války, i když teprve 9. května 1945 tanková vojska Rudé armády dokončila osvobození Prahy a 11. května se ještě střílelo u Milína na Příbramsku.

 

Vážení spoluobčané,

v tyto slavné májové dny nezapomeňme na padlé hrdiny všech spojeneckých armád protihitlerovské koalice v čele s Rudou armádou, na všechny oběti povražděné německými fašisty a dalšími státy fašistické Osy, kteří obětovali to nejcennější, své životy za naši svobodu, za život v míru. Byla to dosud největší tragédie lidstva s 55 mil. mrtvých a 37 mil. zraněných a nezvěstných.

 

Braňme se překreslování historie, jejímž odsouzeníhodným činem je rozhodnutí Městské části Prahy 6 s odstraněním sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Tento krok považujeme za pohrdání všemi, kteří položili své životy za naší dnešní svobodu a zároveň za skandální zneužití vládou vyhlášeného stavu nouze. Zřejmě Rada MČ Prahy 6 nemá v současné době nic důležitějšího na práci než se scházet pod rouškou tmy a přijímat usneseni o bourání soch.

 

Většina z nás naštěstí hrůzy války na vlastní kůži nezažila. Hovořme proto s úctou o těch, jímž vděčíme za svoji svobodu, existenci a jimž bychom v tyto pro nás významné dny pokládali na hroby květiny.

 

Nikdy nezapomeňme, jak lehce jsme svobodu ztratili a jak těžce a za cenu velikého úsilí a velkých obětí našeho a zejména sovětského lidu jsme ji dobývali zpět.“

 Ludvík Svoboda

 

OV KSČM Frýdek-Místek

Mgr. Ivo Juřica, předseda