Jdi na obsah Jdi na menu
 


74.VÝROČÍ OSVOBOZENÍ

V sobotu 4. května proběhlo na frýdecko-místeckém hřbitově vzpomínkové shromáždění u příležitosti 74. výročí osvobození Československa od nacistické okupace a ukončení II. světové války. Konalo se u památníku padlých vojáků a důstojníků Rudé armády, kteří položili své životy v průběhu osvobozovacích bojů o Frýdek-Místek a okolní obce v květnových dnech roku 1945.

Hlavním organizátorem byl Český svaz bojovníků za svobodu „Beskydsko“. Spoluorganizátory byl ČSBS Brno-Město, LKŽ – kluky žen Frýdek-Místek a Praha, Národní domobrana, OV KSČM Frýdek-Místek a Motorkářské kluby. Pietní akt byl součástí třetího ročníku mezinárodní akce motorkářů Cesty vítězství 2019 (Дороги победы), které se zúčastnil ruský motorkářský klub Noční vlci. Mnozí vyjeli až z Moskva a jejich cesta bude pokračovat přes Slovensko, Brno až do Prahy. V průběhu jízdy se k nim postupně připojily desítky motorkářů, jejich příznivců a přátel ze Slovenska a České republiky.

Přítomni byl rovněž představitelé Ruského velvyslanectví v ČR, poslanci, zastupitelé Moravskoslezského kraje a Frýdku-Místku, příslušníci Domobrany, pamětníci událostí, občané města a okolních obcí, komunisté. Sešlo se jich téměř 400 a zaplnili celé prostranství před památníkem.

V úvodu nastoupila k památníku čestná stráž v dobových uniformách rudoarmějců i se zbraněmi. Na začátku pietního aktu zazněla píseň Svjaščennaja vojna (Ϲвященна война) a nejmladší účastnice přednesla báseň. Postupně vystoupili představitelé motorkářů z Ruska, Slovenska a České republiky, zástupci Ruského velvyslanectví, představitelé ČSBS, Domobrany, OV KSČM ve Frýdku-Místku.

Poté účastníci položili kytice a věnce u památníku. Členky Klubu levicových žen položily na 1 043 hrobů padlých rudoarmějců rudý karafiát a kytici šeříků, symbol vítání osvoboditelů Československa v květnu 1945. Na závěr ceremoniálu zazněla čestná salva k uctění vojáků a občanů padlých v tomto regionu v boji proti fašistickým okupantům. Atmosféru umocnil přelet letky proudových gripenů Armády ČR nad místem pietního aktu. K důstojnému průběhu oslav přispěla i panychida, kterou odsloužil kněz ruské pravoslavné církve.

Oslavy měly velmi důstojný průběh a byly plné emocí. Ocenit je potřeba dobrou organizační přípravu, internacionální charakter, vystoupení řečníků a úctyhodný počet účastníků shromáždění. Účastníci v duchu historické přísahy slíbili, že: „Nikdo nebude zapomenut, nic nebude zapomenuto“.

Monumentálně pak působil hromadný odjezd několika desítek motorkářů přes město s využitím modrých světel doprovodných vozidel Policie České republiky.

 

Svatomír Recman

Člen OV a KV KSČM MSK

Foto: archív autora

Foto: 1281, 1283, 1285