Jdi na obsah Jdi na menu
 


73. výročí SNP na Bumbálce

4. 9. 2017

Na moravsko-slovenském pomezí na Bumbálce v Beskydech v Moravskoslezském kraji si připomněli Slovenské národní povstání (SNP), které vypuklo 29. srpna 1944. Povstání bylo nakonec poraženo, ale svým rozsahem a významem výraznou měrou přispělo k tomu, že se Slovensko v závěru druhé světové války vymanilo ze silné závislosti na nacistickém Německu a klerofašistické vládě a zařadilo se mezi členy vítězné protifašistické koalice.

V poválečném Československu jsme SNP slavili společně jako svátek. Po rozpadu společného státu Čechů a Slováků je SNP u našich východních sousedů nadále státním svátkem, zatímco v České republice o něm v kalendáři nenajdete ani zmínku. Je proto potřebné si tuto událost připomínat jako významnou ozbrojenou akci, ve které bojovali nejen Slováci, ale příslušníci třiceti národů, včetně Čechů a části Československého armádního sboru v SSSR vyslaného na pomoc SNP ze Sovětského svazu. Po jeho porážce část partyzánských oddílů a povstaleckých bojovníků přešla ze Slovenska, přes tehdejší protektorátní hranici, na Moravu a bojovala proti fašizmu až do osvobození Československa v květnu 1945 a ukončení druhé světové války v Evropě.

Pietní vzpomínka se tradičně koná v Bílé-Bumbálce u památníků věnovanému bojovníkům 1. československé partizánské brigády Jana Žižky, jehož dominantou je socha partyzána v nadživotní velikosti. Do žulového masivu je vytesáno, že se jedná o Pamätnik bojovej družby Čechov, Slovákov a Sovietských partizánov v Slovenskom národním povstání roku 1944.

Vzpomínkovou akci organizačně zabezpečuje slovenská strana – obec Makov, Žilinský samosprávný kraj, okresní úřad Čadca a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, oblastní výbor Žilina. Letošního slavnostního ceremoniálu u příležitosti 73. výročí SNP se zúčastnili ze Slovenska starosta Makova Martin Pavlík, předseda Žilinského samosprávného kraje Juraj Blanár, přednosta Okresního úřadu Čadca Peter Šimčisko, plk. v.v. Juraj Drotár, předseda Oblastního výboru SZPB, poslanci Slovenského parlamentu a další hosté. Česká strana byla zastoupen plk. Petrem Lessym, z Velvyslanectví ČR v Bratislavě, poslancem Petrem Kořenkem. Delegaci OV KSČM ve Frýdku-Místku vedl místopředseda OV KSČM ve Frýdku-Místku Antonín Kuboš, členy delegace byli zastupitel Moravskoslezského kraje, člen KV a OV KSČM Svatomír Recman, Klára Horváthová a David Stibor. Delegaci Okresního výboru Svazu bojovníků za svobodu ve Frýdku-Místku vedl předseda Stanislav Vašík. Přítomni byli váleční veteráni a protifašističtí bojovníci z obou stran, důchodci, skupina motorkářů a další účastníci z Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje. Vzpomínkové akce se zúčastnilo téměř 300 účastníků, kteří dorazili na místo především autobusy, auty a na motocyklech.

V úvodu oficiálního ceremoniálu, kterému letos přálo počasí, představitelé položili za zvuku vojenského pochodu kytice a věnce k památníku SNP. Po české a slovenské hymně, doprovázené čestnou salvou příslušníků armády, zazněly oficiální projevy organizátorů a zdravice hostů. Zásadní vystoupení přednesli pan Martin Pavlík, Juraj Blanár a především Juraj Drotár. Se zdravici za českou část účastníků pietního aktu vystoupil Miroslav Mikulčák, předseda OV ČSBS ze Vsetína, poslanec Petr Kořenek a Zdeněk Vejpustek za Klub českého pohraničí.

Na závěr oficiální části vystoupily folklorní soubory ze Slovenska Makovanka a Slnečnice, v jejichž podání zaznělo několik lidových písní.

SNP je na Slovensku státním svátkem a Slováci jsou právem hrdi na ozbrojené vystoupení proti fašistické hydře a klerofašizmu ve své vlasti. Jednalo se o jedno z nejmasovějších vystoupení domácího odboje proti okupantům na území Československa, které přerostlo v rozmach partyzánské války i na Moravsko-Slovenském pomezí, zejména v Beskydech. Nacističtí vojáci za pomoci Hlinkových fašistů sice povstání utopili v krvi a krutě se mstili i na civilním obyvatelstvu, ale to byla již agónie okupantů před blížícím se koncem válečných útrap nejen v Československu, ale v celé Evropě. Rudá armáda, společně s Československým armádním sborem a armádami protifašistické koalice, již vkročila na naše území a začala ho osvobozovat. Dokladem naší úcty a poděkování těm, kteří bojovali za naší svobodu, je tento památník, jako jeden ze symbolů společného boje Čechů a Slováků ve SNP a druhé světové válce. Komunisté patří k těm, kteří tuto tradici ctí a řadí mezi své priority“.


 

Svatomír Recman

kandidát do Poslanecké sněmovny

Ilustrační foto: S. Recman

 

http://old.kscm.cz/data2/dep_35/DSC01127.JPG

http://old.kscm.cz/data2/dep_35/DSC01138.JPG

http://old.kscm.cz/data2/dep_35/DSC01145.JPG

http://old.kscm.cz/data2/dep_35/DSC01146.JPG

http://old.kscm.cz/data2/dep_35/DSC01150.JPG

http://img25.rajce.idnes.cz/d2502/13/13911/13911946_808d0759383b71d11ca3dd9c776cdef4/images/DSC01151.jpg?ver=0