Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. světová válka

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvky

PRAŽSKÉ POVSTÁNÍ A OSVOBOZENÍ PRAHY RUDOU ARMÁDOU

8. 5. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Mnichovskou dohodu zneužilo Polsko, v říjnu 1938 zaútočilo na Těšínsko

2. 5. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Spojené státy osvobodily Evropu od agresora Hitlera. Hurá, hurá, hurá... Yes, yes, yes...

30. 4. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

https://i.mycdn.me/image?id=577784005165&t=0&plc=WEB&tkn=*hxW4IwC2Fgp4z2Qp2hjvucqb7YA

Aktuální připomínka slov učitelky Štěpánové: „Spojené státy osvobodily Evropu od agresora Hitlera. Naučte se dějepis,“ poučila nás s tím, že desetileté děti ji také žádaly, aby v televizi zmínila vzkaz: „Ať už u nás skončí komunismus!“ . . Tak nám v Praze začal svoji pouť konvoj amerických historických vozidel . .

 

Od Tatier po Azovské more

13. 4. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

Slovenská filmová společnost Nástup vytvořila první slovenský celovečerní dokumentární film "Od Tatier po Azovské more", věnovaný válečnému tažení na východní frontě. Vznikl v roce 1942 v režii Ivana J. Kovačoviče. Film zaznamenává boje a postup slovenské armády po vyhlášení války Sovětskému svazu roku 1941.
_______________________________________________________

Slovak film company "Nástup" created the very first Slovak feature film "Od Tatier po Azovské more" (From Tatras to Azov Sea), dedicated to the war campaign on the Eastern front. It was created in 1942, directed by Ivan J. Kovačovič. The film records the progress and struggle of Slovak army after the declaration of war against the Soviet Union in 1941.

 

Bohuslav Chňoupek - Banderovci : Československo a Podkarpatská Rus

13. 4. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Upoutávka na polský film o zločinech banderovců, který Porošenka nepotešil.

9. 4. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

Wołyń/Volhynia (2016) Trailer (english subtitles)

 

Svjatoslav Rybas: Diplomat války po válce

8. 4. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

http://www.stripkyzesveta.cz/public/img/knihy/rybas.png

Střípky ze světa

www.stripkyzesveta.cz

 

Banderovci v Československu

28. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

Komplici nacismu .

"Česko poslalo Ukrajině na obnovu 60 miliónů" https://www.novinky.cz/domaci/433224-cesko-poslalo-ukrajine-na-obnovu-60-milionu.html

Česká vláda pomáhá té ukrajinské - přestože ta explicitně navazuje na kolaborantské a nacistické hnutí kolem Stěpana Bandery, přestože pro ní bojují otevřeně nacistické prapory, přestože vede válku proti vlastnímu obyvatelstvu, a přestože zatahuje celou Evropu na pokraj velké války. Ministr zahraničí Zaorálek využívá slova téměř velmocenská, Ukrajina je prý "pro ČR i nadále důležitou zemí z geopolitického, bezpečnostního i ekonomického hlediska. ČR nemůže stát stranou procesu transformace Ukrajiny." O jakou transformaci jde? O zákazy politických stran, kriminalizace opozičních aktivistů, zejména komunistů? O potlačení pokrokové minulosti, rehabilitaci fašismu? O nenávisti ke skupinám obyvatel a jejich vraždění? To má být model pro ČR? Přičemž se posílají peníze na pobyt "expertů" v zemi, v rámci programů NATO, OBSE. V neposlední řadě byla část vládních peněz vyčleněna "na budování nezávislých médií" skrze nechvalně známou "nevládní" organizaci Člověk v tísni - která má jasnou politickou orientaci všude, jen ne nezávislou. Na Kubě, v Bělorusku, v Rusku nebo na Donbase plnila a plní úkoly vlády USA.

 

České noviny za války

17. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Kolaborant a zrádce E. Moravec

17. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Válečné příběhy - Prolog: Český pluk z vojáků 8. pěší divize, který jako jediný bojoval s nacisty už 14. března 1939...

17. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

„Musíme do války, ať jsou důsledky jakékoli. Západní velmoci budou nuceny nás následovat. Národ je naprosto jednotný, armáda je pevná a chce do toho jít. A i kdybychom zůstali sami, nesmíme povolit,“ prohlásilo pět nejvyšších českých generálů u prezidenta Edvarda Beneše, 28. září 1938…

Slova se vedou, činy však ne vždy odpovídají nastalé skutečnosti; o týden později jsme totiž byli donuceni po Mnichovské dohodě hraniční bunkry a obranné objekty odevzdat nacistům. Přesto se našla v Místku divize, jejíž vojáci nebyli zbabělci a jako jediní se bránili střelbou.

Velení pluku dostalo již předtím rozkaz ponechat u jednotek pouze „mírovou zásobu střeliva“ (16 nábojů pro pistoli, 30 pro pušku, 100 pro lehký a 250 pro těžký kulomet).

 

Místek 1939. Bitva u Czajankových kasáren

15. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

Češi kladli německým okupantům odpor pouze na jediném místě v zemi: v Místku.

První německá kolona projela kolem Czajankových kasáren bez problémů, avšak druhá, která měla patrně kasárny zajistit, narazila na odpor. Strážný Sagan několikrát varoval blížící se postavy, které ale jeho varování nedbaly. Strážný Sagan na ně proto vystřelil a tímto momentem obrana kasáren začala.

Přestřelka mezi Němci a strážnými se brzy rozrostla. Zapojovali se další vojáci.Němečtí vojáci seskákali z korby a začali se krýt. Jejich velitelé začali zjišťovat co se vlastně děje, měla to být přece „hračka".

Obraně kasáren velel kapitán Karel Pavlík. Němci nasadili obrněný automobil a protitankové dělo, ale přesto byli odraženi.

Po půlhodině bojů dostávájí vojácí, kteří nemají dostatek střeliva na další boj rozkaz aby se vzdali. Henleinovci po německé armádě žádají aby jim vojáky vydala k potrestání. Avšak němečtí důstojníci projeví k vojákům respekt a propouštějí je v uniformách domů.

Během obrany kasáren přišlo o život zhruba 18 německých vojáků, minimálně 10 jich bylo těžce raněno a obrněné vozidlo bylo poškozeno. Českoslovenští vojáci bránící kasárna měli 2 - 3 lehce raněné.

Organizátoři obrany kasáren kapitán Karel Pavlík a poručík Karel Martínek se následně přidávají k protinacistickému odboji. Jejich osudy se dozvíte ve videu.

 

Nacistická Bezpečnostní služba a děd polského premiéra D. Tuska

9. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

https://pbs.twimg.com/media/Bws0JhBIEAAGPgY.jpg

Bývalý polský premiér Donald Tusk obhájil křeslo šéfa Evropské rady.

Opětovné zvolení D. Tuska do funkce předsedy Evropské rady je jen potvrzením, že EU je velmi vážně nemocná.

Jestliže je Tusk skutečně proněmecký, nadto jeho domovský stát se postavil proti jeho kandidatuře,
pak můžeme říci, že "německé hodnoty" v EU převažují, a EU je na cestě stát se čtvrtým reichem.

Jeho prohlášení, že USA pod Trumpem je nebezpečím pro EU, svědčí o jeho zcestnosti. Další nebezpečí vidí Tusk v Rusku, Číně a IS.

Kolik má nepřátel, podle Tuska  EU? Kdo jsou její přátelé?

V takové EU není pro nás místo. EU se posouvá na cestu imperiální politiky s německými tradičními cíli.
Pokud k tomuto skutečně i viditelně dojde, stane se EU nebezpečím, nejen pro státy v ní sdružené, ale i pro ostatní svět

 

Агрессия Польши против Чехословакии в 1938 году

7. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Bojovníci proti »ruské okupaci«

7. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Polský konzul si stěžuje na komunisty z Frýdku-Místku kvůli údajným dezinformacím

3. 3. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

Польский консул жалуется на коммунистов г. Фридек-Мистек из-за дезинформации, что Польша начала Вторую мировую войну

 

Výročí bombardování Drážďan. A bombardování Prahy 14. února 1945 – tragický omyl (?). VIDEA

14. 2. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

 

Poland Betrayed (II)

13. 2. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

http://orientalreview.org/wp-content/uploads/2015/03/PIC_1-B-229-4.jpg

Kurt Daluege (first row, 4th from left) and General Joseph Kordian Zamorski (first row, 5th from left) in Krakow, November 1936. Source: National Digital Archive of Poland.

 

Západní Čechy, červen 45. Ruský film

11. 2. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

http://avivas.ru/img/topic/20115/12.jpg

 

Кипелов - Непокоренный

27. 1. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

27 января 1944 года Ленинград был освобожден от блокады. Каково было выживать в осажденном городе? Помнить об этом страшно, но помнить об этом нужно. Спасибо всем тем, кто отстоял Ленинград!

 

Článek: "Polské koncentrační tábory a jejich ruské oběti" vzbudil po letech nevoli polských úředníků

19. 1. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

V důsledku Polskem započaté války proti sovětskému Rusku zajali Poláci přes 150,000 rudoarmějců. Spolu s politickými vězni a lidmi internovanými v polském zajetí bylo v koncentračních táborech přes 200,000 rudoarmějců, civilistů, bělogvardějců a bojovníků protibolševických a nacionalistických (ukrajinských a běloruských) uskupení.

Druhá Rzeczpospolita vytvořila obrovský „archipelag“ tvořený desítkami koncentračních táborů, stanic, věznic a opevněných kasemat. Rozkládal se na území Polska, Běloruska, Ukrajiny a Litvy. Nešlo jen o desítky koncentračních táborů, včetně „tábora smrti“ a tzv. tábora internovaných, jako byly Strzalkowo, Szczypiorno, Lancut, Tuchole, ale i o věznice, roztřiďovací soustřeďovací stanice, soustřediště, a různé vojenské objekty jako Modlina a Brestská pevnost, kde byly 4 koncentrační tábory – Bug-Schuppe, Fort Berg, kasárna Grajevského a důstojnická kasárna… Ostrovy a ostrůvky archipelagu se nacházely i ve městech a vesnicích a nesly názvy: Pukilice (na jihu, nedaleko Peremyšle), Korosteň, Žitomir, Aleksandrov, Lukov, Lomžinský ostrov, Rombertov, Edunskaja Volja, Toruň, Dorogusk, Plock, Radom, Przemysl, Lvov, Fridrichovka (na Ebruče), Evjagel, Dombe (pod Krakovem), Demblin, Petrokov, Vadovice (na jihu Polska), Bielostok, Baranoviči, Molodečino, Vilno, Pinsk, Ružany, Bobrujsk, Grodno, Luninec, Volkovyssk, Minsk, Pulavy, Povonzki, Rovno, Stryj (v západní části Ukrajiny), Kovel…

Polský vojenský „GULAG“ existoval relativně krátce – asi tři roky, ale za tuto dobu dokázal zlikvidovat desítky tisíc lidí. Nejvražednějšími byly koncentrační tábory na území Polska – Strzalkowo a Tuchola. 

 

Bylo Polsko spoluodpovědné za katastrofu ze září 1939 a rozpoutání 2. sv. války...?

15. 1. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

http://www.rukojmi.cz/files_web/images/437o_noviny%201938.jpg

 

Třetí světová válka? Pro USA brnkačka; stačí ji vyprovokovat lhaním

15. 1. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

Jak proradně a snadno se zapomíná, že právě Rudá armáda osvobodila Polsko od nacistů, byť polská "Armia Krajowa"  byla de facto právě jejích spojencem, jak řekl polský velvyslanec v Německu Józef Lipski. Jak si Poláci nechtějí pamatovat, že jejich ministr zahraničí Józef Beck podepsal už počátkem roku1934 smlouvu o přátelství s Hitlerem, což přimělo Stalina se chránit smlouvou Ribbentrop-Molotov, která však byla podepsána až o pět let později - 23. srpna 1939... V Polsku se též dnes jaksi zapomnělo, že právě Józef Lipski byl 20. září 1938 pozván Hitlerem do jeho sídla v Berchtesgadenu. Na konci análního rozhovoru s Hitlerem Lipski píše:
“Důrazně jsem zdůraznil, že
Polsko je hlavním faktorem při ochraně Evropy před SSSR, a že zamýšlí provést emigraci do kolonií, po dohodě s Polskem, Maďarskem a možná Rumunskem, jako řešení židovské otázky”. Dále Lipski píše: ”V té chvíli jsem mu řekl, že pokud najde návod, postavíme mu pomník ve Varšavě…” Jen zopakuji inkriminovanou a tu pravou kolaborantskou větu: Polsko je hlavním faktorem při ochraně Evropy před SSSR… Ne před nacistickým Německem a Hitlerem, ale před Sovětským svazem…

 

Proti pomluvám pravdou o Německu. Prof. PhDr.Jiří Frajdl, CSc.

1. 1. 2017

| Rubrika: 2. světová válka

Nenávist vůči Čechům byla posílena, když polskému státu nedarovali Těšínsko a později se vniveč obrátila polská touha zabrat katolické Slovensko.

 

Češi si žili za protektorátu jako prasata v žitě? Jak to bylo ve skutečnosti?

30. 12. 2016

| Rubrika: 2. světová válka

 

Ни шагу назад. Битва за Москву. Документальный фильм

18. 12. 2016

| Rubrika: 2. světová válka

 

Poland Betrayed (I)

17. 11. 2016

| Rubrika: 2. světová válka

The truth about the roots of the German-Polish conflict that led to World War II has always been carefully concealed. In order to gloss over the Western powers’ distasteful political agenda, the myth was first circulated that Hitler was crazy, possessed by a mania to take over the world, and that therefore his aggressive nature compelled him to attack all of his neighbors one by one, until he was finally punished by the forces of progressive humanity. Even in recent years, a new myth has been invented that World War II was actually a tussle between two dictators, during which “innocent victims” such as Poland and the Baltic states were ground up by the millstones of history.

 

Curzonová línia- zamlčovaný fakt, alebo ako sa falšuje história poľsko- sovietskych vzťahov

13. 11. 2016

| Rubrika: 2. světová válka

 

Podľa Poľska a Ukrajiny, aj Sovietsky zväz rozpútal 2.sv. vojnu: Vzdor-strana práce protestuje proti tomuto falšovaniu dejín

12. 11. 2016

| Rubrika: 2. světová válka

VZDOR - strana práce

vzdor.org

 

Armádní generál Josef Šnejdárek & Těšínsko

31. 10. 2016

| Rubrika: 2. světová válka

Během této "sedmidenní války" na československé straně padlo 44 mužů, zraněno bylo 121 mužů. Zhruba třetina těchto ztrát připadla na příslušníky legionářského vojska.

Tento konflikt poznamenal vztahy Československa a Polska na celé meziválečné údobí a vlekl se vlastně až do osudného roku 1938. Pomník v Orlové připomíná dodnes památku československých vojáků, kteří padli při této operaci k zabezpečení našich hranic