Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

ZASTUPITELÉ ZA KSČM SDĚLUJÍ

Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Frýdku-Místku byla jedním z bodů jednání vyhláška o místním poplatku za komunální odpad na rok 2018. Pozitivem je, že cena již několik let je na stejné výši 492 Kč a to platí i pro letošní rok.

Komunisté ve městě měli ve svém volebním programu na období 2018-2022 jednu ze zásadních priorit – komunální odpad pro občany zdarma. Frýdecká skládka, která se stará o sběr, třídění, přepravu a odstraňování komunálních odpadů, je v majetku města. Proto má město, včetně zastupitelstva, vliv na chod a financování Frýdecké skládky v souladu s platnými zákony. Bylo proto logické, že komunisté ústy zastupitele KSČM Dalibora Kališe předložili na zastupitelstvu návrh na změnu vyhlášky v tom smyslu, že se osvobození bude týkat dětí od 4 do 6 let, neboť děti do 3 let jsou již od poplatku osvobozeny. Zastupitelé KSČM považovali tento návrh za první kompromisní krok při naplňování svého volebního programu ve městě.

Určitý optimismus, že návrh KSČM získá podporu většiny zastupitelů pramenil z toho, že současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ve zveřejněném Programovém prohlášení rady na období 2018-2022, má v kapitole Životní prostředí, zakotveno „odpady pro děti do 6 let zdarma“. Náklady za osvobození dětí by šly z rozpočtu města a byly odhadovány na cca 600 tisíc ročně. Ale…

Pro návrh Dalibora Kališe hlasovali komunisté, dva zastupitelé za ANO a jeden za SPD. Proti návrhu se postavil primátor města Michal Pobucký a návrh nezískal podporu koalice, ani dalších zastupitelů, včetně opozičních. Přesto komunisté návrh vyhlášky jako celku podpořili.

Typický postoj ČSSD a jeho koaličních partnerů – když to nepředložíme sami, byť jsme to občanům slíbili a odsouhlasili v radě města, tak návrh nepodpoříme. Přesně to se stalo. Zvítězilo politikaření před politickou. No nic. Nepovedlo se napoprvé, budeme to zkoušet dál. Na splnění volebního programu KSČM máme ještě dostatek času.

Klub zastupitelů za KSČM

Frýdek-Místek