Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

JAK TO VIDÍ JAN KELLER

4. 2. 2019

Co v manifestu chybí

   Třicítka spisovatelů z celé Evropy podepsala prohlášení, ve kterém varují před nástupem nacionalismu a populismu. Autorem textu je Bernard-Henri Lévy, jeden z mediálně nejznámějších francouzských filozofů.

   Vysoce emotivním jazykem je v prohlášení popisována osudová situace, v níž se Evropa v současnosti ocitá. Hovoří se o demagogických politicích, kteří se pokoušejí probouzet národní identitu, o falešných prorocích, co se touží hřát v záři reflektorů, o zásazích z Kremlu, v jejichž důsledku se nám Evropa rozpadá přímo před očima.

   V prohlášení nenajdeme bohužel jediné slovo, o tom, jak se vlastně stalo, že po více než šedesáti letech úspěšného budování, vylepšování, harmonizaci a rozvíjení je dnes Evropa, jak jsou autoři přesvědčeni, v troskách. 

   Člověk nemusí být nijak zvlášť bystrý analytik, aby si povšiml, že k nedobrému stavu Evropské unie nemalou měrou přispěla nezvládnutá masová migrace a spory kolem ní, což následně vydatně posílilo euroskeptické strany a hnutí.

   Jak známo, vlna migrace se do nekontrolovatelných rozměrů rozlila po zničení libyjského státu a po rozpoutání občanské války v Sýrii. Oba nedemokratické režimy bránily totiž zároveň nástupu náboženských fundamentalistů a brzdily migrační krizi. 

   O těchto skutečnostech není v manifestu ani slovo. Není to proto, že by o nich Bernard-Henri Lévy nic nevěděl. Od března 2011 velice aktivně podporoval politiku Nicolase Sarkozyho s cílem svrhnout Kaddáfího. Opakovaně navštívil Libyi, aby tam osobně podpořil vzbouřence včetně podporovatelů Al Kaidy. Zprostředkovával schůzky prezidenta Sarkozyho s těmi, kdo nakonec odstranili bývalého Sarkozyho spojence a uvedli Libyi do stavu, ve kterém se nachází dodnes.

   Jen o něco později podporoval vlivný filozof se srovnatelnou energií rozpoutání revolty proti Assadovu režimu, což vedlo k občanské válce s cizí účastí v Sýrii. Proud migrantů dále zmohutněl, euroskeptici toho bezezbytku využili.

   Nyní tedy francouzský filozof bije na poplach. Viníka hledá v Putinovi.